Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 81-78 : Αδιόρθωτος και ξανά ηττημένος

Ο Παναθηναϊκός έφτασε μία ανάσα από το πρώτο του διπλό στη φετινή Euroleague, αλλά κατέρρευσε στο τέλος και έχασε με 81-78 από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Αν ούτε τώρα, τότε πότε; Ο Παναθηναϊκός είχε στα χέρια του το ματς με την Μπάγερν, βρέθηκε στο +9 (61-70) πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά κατάφερε να χάσει και αυτό το ματς (81-78) μένοντας χωρίς διπλό στην Euroleague μετά από έντεκα αγωνιστικές. Στο 5-6 οι Βαυαροί, στο αποκαρδιωτικό 2-9 πλέον οι «πράσινοι» που δεν λένε να σηκώσουν κεφάλι.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που είχε 17 πόντους αν και δεν εμφανίστηκε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του ματς. Ο Μέικον είχε 12 πόντους με 6 ασίστ και 9 είχε ο Γουάιτ. Στους 20 πόντους σταμάτησε ο Χίλιαρντ για την Μπάγερν, 15 είχε ο πρώην «πράσινος» Τόμας και 12 ο Ρούμπιτ που έβαλε όλες τις βολές στο τέλος.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς

Μετά το αρχικό 5-0 της Μπάγερν ο Παναθηναϊκός μπήκε στο κλίμα του ματς και ισοφάρισε σε 5-5 και 8-8, με τους Βαυαρούς να ξεφεύγουν όμως για πρώτη φορά με +6 (16-10) στα μέσα της πρώτης περιόδου. Με τον Παπαπέτρου ωστόσο να ηγείται στο σκοράρισμα οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 22-22 για το δεκάλεπτο ενώ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (22-24) με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου χάρη σε όμορφη συνεργασία των Μποχωρίδη και Έβανς.

Ο Κασελάκης που πέρασε στο παρκέ έδωσε σημαντικές βοήθειες σε άμυνα και επίθεση ενώ άρχισε να σκοράρει και ο Μέικον, με την ομάδα του Πρίφτη να έχει πλέον το μομέντουμ και να ξεφεύγει για πρώτη φορά στο ματς με +5 (28-33, 16’). Τόμας και Χάντερ κρατούσαν την Μπάγερν επιθετικά, με τους Σαντ Ρος και Μέικον από την άλλη να στέλνουν την ομάδα τους στο +8 (36-44) λίγο πριν το ημίχρονο.

Με τρίποντο του Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (39-49) και διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα χάρη στους Γουάιτ και Σαντ Ρος. Ο Ρούμπιτ μείωσε σε 51-57 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ενώ η Μπάγερν έφτασε στον πόντο (59-60) χάρη σε τρίποντο του Ομπστ που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε λύσεις με μεγάλα σουτ.

Ο Τόμας έβαλε μετά από ώρα μπροστά στο σκορ την Μπάγερν με 61-60, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα 10-0 και προηγήθηκε ξανά με +9 (61-70, 35′). Η ομάδα του Τρινκέρι δεν τα παράτησε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Ουόλντεν να μειώνει σε 72-74 περίπου τρία λεπτά για το τέλος. Ο Γουάιτ έχασε δύο βολές, ο Λούτσιτς με τρίποντο έκανε το 77-76 στα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Μέικον να παίρνει την επίθεση και να αστοχεί σε τρίποντο στα 9». Το παιχνίδι πήγε στη συνέχεια στις βολές, με τον Ρούμπιτ να έχει 4/4 και την Μπάγερν να παίρνει τη νίκη με 81-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78