Ούνικς Καζάν – Άλμπα Βερολίνου 85-71

Την 4η σερί νίκη της πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν που επικράτησε στη Ρωσία με σούπερ ανατροπή της μαχητικής Άλμπα με 85-71 και πλησίασε στην οκτάδα.

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η Ούνικς Καζάν, η οποία αν και βρέθηκε στο -18, κέρδισε με 85-71 την Άλμπα Βερολίνου για την 11η αγωνιστική της Euroleague και με ρεκόρ 6-5, ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας. Αντίθετα, οι Γερμανοί μετά την ήττα από την Ζενίτ, υπέστησαν άλλη μία επί ρωσικού εδάφους, πέφτοντας στο 3-8.

Η Άλμπα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και αφού προηγήθηκε αρχικά με 2-7 (3’), πήγε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (13-24), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται  στο +13 για τους Γερμανούς (13-26). Στη δεύτερη περίοδο, το προβάδισμα έφτασε μέχρι και στο +18 για την ομάδα του Γκονθάλεθ (18-36 στο 14’), όμως στη συνέχεια ήρθε η αντίδραση από τους Ρώσους, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 22-12 πήγαν στα αποδυτήρια όντας στο -8 (40-48).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Περάσοβιτς ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της, προσπερνώντας για πρώτη φορά στα μέσα της 3ης περιόδου(50-48). Όμως, το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την γερμανική ομάδα μπροστά με βραχεία κεφαλή(59-60), με το ενδιαφέρον για την έκβαση της αναμέτρησης να κορυφώνεται. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν πάλι το προβάδισμα, πηγαίνοντας τη διαφορά αρχικά στους 5 (71-66 στο 36’), με τους παίκτες του Περάσοβιτς να δίνουν στη συνέχεια διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Πρωταγωνιστές για την Ούνικς, που σημείωσε την 4η διαδοχική νίκη της, ήταν οι Μάριο Χεζόνια και Λορένζο Μπράουν με 22 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουμάτζι με 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 40-48, 59-60, 85-71

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς):Σπίσου 3 (1), Μπράουν 9 (3/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 ασίστ), Κάνααν 10 (2), Μπράουν 21 (7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπράντλι 2, Τίμα 3 (1), Ζάιτσεφ 2, Χεζόνια 22 (7/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ουζίνσκι 2, Τζεκίρι 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές), Μέγιο

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 2 (0/4 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ντα Σίλβα 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 12 (2), Ντέλοου, Έρικσον 7 (1), Ολίντε 7 (1), Κουμάτζι 12 (4/5 δίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλατ 2, Ζούσμαν 6 (2), Λάμερς 4