Ρεάλ Μαδρίτης – Μακάμπι Τελ Αβίβ 72-70

Με καλάθι του Γιαμπουσέλε, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 72-70 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και πέτυχε την 11η νίκη της σε 13 παιχνίδια στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με πρωταγωνιστή τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε, ο οποίος πέτυχε το καθοριστικό καλάθι 3 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, η Ρεάλ επικράτησε στη Μαδρίτη της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 72-70 και πέτυχε την 11η νίκη της σε 13 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (50-59), αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στις δύο πλευρές του παρκέ και με 22-11 επιμέρους σκορ έφτασαν σε μια ακόμα νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 70-67, 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με δίποντο του Ερτέλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Γουίλιαμς (19’’). Στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ η μπάλα πήγε στον Γιαμπουσέλε, με τον Γάλλο να πετυχαίνει το καλάθι και να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους, αφού ο Ζίζιτς στο σουτ της… απελπισίας αστόχησε.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γιαμπουσέλε και Ερτέλ, που είχαν από 15 πόντους, ενώ 11 είχε ο Πουαριέ. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 7-6, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σκοτ Γουίλμπεκιν, που είχε 14 πόντους, από 10 είχαν οι Εβανς και Ζίζιτς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-6 στο 5’, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 12-4 μείωσε σε 20-18, που ήταν και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να έχει σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα (28-30, 34-38) και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Ισραηλινούς μπροστά με ένα πόντο (37-38). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 49-44, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-1 και ισοφάρισαν σε 50-50. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Λάσο έπαθαν μπλακ-άουτ, με τους αντίστοιχους του Σφαιρόπουλου να τρέχουν ένα σερί 9-0 και να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 59-50.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και στο 35’ προηγήθηκαν με 65-58. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν άρδην, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ και να γυρίζει… τούμπα το παιχνίδι. Με ένα σερί 12-2 οι Ισπανοί βρέθηκαν μπροστά με 70-67 (28’’ πριν το τέλος), με τον Γουίλιαμς να απαντάει με τρίποντο και να φέρνει το ματς στα ίσια (70-70, 19’’ πριν το φινάλε). Στην τελευταία επίθεση της Ρεάλ η μπάλα πήγε στον Γιαμπουσέλε, αυτός μπήκε μέχρι μέσα και με καλάθι στα 3’’ χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους (72-70).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70.