Μακάμπι – Ούνικς Καζάν 74-85: «Άλωσαν» το Τελ Αβίβ οι Ρώσοι

Με μια μαγική 4η περίοδο, η Ούνικς Καζάν (8-6) επικράτησε της Μακάμπι (7-7) στο Τελ Αβίβ με 85-74 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague και έδειξε πως η ήττα από τον Ολυμπιακό αποτέλεσε απλώς μια εξαίρεση.

Η Ούνικς Καζάν έκανε απέναντι στον Ολυμπιακό απλώς μία… στάση στην πολύ καλή πορεία που πραγματοποιεί στη φετινή EuroLeague και έδειξε στο Τελ Αβίβ και το παιχνίδι με τη Μακάμπι πως μπορεί να κάνει κάτι καλό στη διοργάνωση. Οι Ρώσοι «άλωσαν» την έδρα της ομάδας του Σφαιρόπουλου με 85-74 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-6, με τους Ισραηλινούς να συνεχίζουν την… ελεύθερη πτώση τους, γνωρίζοντας την τέταρτη διαδοχική τους ήττα και πλέον βρίσκονται στο 7-7.

Το παιχνίδι για τριάντα λεπτά δεν έδειχνε πως θα έχει αυτή την εξέλιξη, με την Μακάμπι να είναι μπροστά στο σκορ με 66-63, αλλά η τελευταία περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Ούνικς, η οποία ξεκίνησε με σερί 9-0 και ο δείκτης του επί μέρους να ολοκληρωνέται στο 22-8. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι τους τέσσερις (72-76) πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά η διαφορά έφτασε και στους 13 (72-85), λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Εξαιρετικός ο Λορένζο Μπράουν με 25 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 35΄, με τους Κάνααν (18π.), Χεζόνια (14π.) και Μέιο (11π.) να είναι επίσης διψήφιοι. Για τη Μακάμπι, ο Γουίλμπεκιν είχε 18 πόντους (5ριμπ,. 4ασ.), αλλά η αναλογία των 11 ασίστ για 17 λάθη έπαιξε έναν σημαντικό ρόλο για να έρθει το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85