Ολυμπιακός – Μπάγερν Μονάχου 83-60: Χάθηκε η μπάλα στο ΣΕΦ

Σαρωτικός, απολαυστικός, κυριαρχικός! Ο Ολυμπιακός έκανε... πλάκα στην Μπάγερν Μονάχου, διαλύοντάς την με 83-60 για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague και έκανε το 8Χ8 στο ΣΕΦ.

Άλλο ένα παιχνίδι στο ΣΕΦ για την EuroLeague, άλλη μία νίκη για τον Ολυμπιακό! Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, την οποία διέλυσαν με 83-60 για τη 15η αγωνιστική και παρέμειναν αήττητοι στο «κάστρο» τους, κάνοντας το 8Χ8.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και ο Ολυμπιακός φρόντισε να δείξει στους Βαυαρούς πως στο γήπεδό του αυτός είναι το απόλυτο «αφεντικό». Το 10-0 στο πρώτο πεντάλεπτο έδιωξε κατευθείαν όποιες αμφιβολίες υπήρχαν μετά την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και τον κατέστησαν το απόλυτο φαβορί για τη νίκη. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι δεν αρκέστηκαν σε μια απλή επικράτηση, αλλά ήταν ταυτόχρονα και κυριαρχικοί στο ΣΕΦ, ανεβαίνοντας έτσι στο 10-5, με την ομάδα του Τρινκιέρι να πέφτει στο 7-8.

Κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν υστέρησε, με τον Βεζένκοφ να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ με 16 πόντους (6-8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), ο Λαρεντζάκης πρόσθεσε 15 με 4-6 τρίποντα, ενώ ο Γουόκαπ είχε 13 (4-4 δίποντα, 0-1 τρίποντα, 5-5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Για την Μπάγερν, ο Ρούμπιτ ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 10 πόντους.

Σαρωτικός!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο πρώτο δεκάλεπτο και μπόρεσε με το… καλημέρα να αφήσει χιλιόμετρα πίσω του την Μπάγερν. Στο 4΄ προηγήθηκε με 10-0, αναγκάζοντας τους Βαυαρούς να σουτάρουν με 0-5 σουτ και να υποπίπτουν σε 4 λάθη. Το πρώτο καλάθι ήρθε με τρίποντο του Γιάραμαζ και μετά από 6 άστοχα σουτ, με την περίοδο να κλείνει στο 26-10, με τον Χασάν Μάρτιν να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και με έξι σερί πόντους να δίνει στους ερυθρόλευκους τη μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν 11-13 σουτ και 0-4 τρίποντα, ενώ αυτοί του Τρινκιέρι 1-2 δίποντα, 2-6 τρίποντα και 6 λάθη.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να παραμένει συνεχώς διψήφια και τον Ολυμπιακό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα, εκεί όπου η Μπάγερν έδειχνε εγκλωβισμένη. Με δύο καλάθια του Φαλ προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21 πόντους, αλλά δεν σταμάτησε εκεί, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +25 (49-24). Τρομερό ποσοστό στα δίποντα με 11-13 (83.3%), ενώ την ίδια στιγμή δεν είχε βρει ούτε μια φορά στόχο από τα 6.75 (0-6).

Υγιεινός περίπατος

Τα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικά για τις δύο ομάδες (7-7 επιμέρους), αλλά στο επόμενο δίλεπτο η διαφορά πέρασε τους 30 (62-31), με τον Λαρεντζάκη στιγμές αργότερα να πετυχαίνει το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού μετά από δέκα άστοχες προσπάθειες, ολοκληρώνοντας ένα σερί 11-0 (65-31). Η Μπάγερν μπήκε στην τελευταία περίοδο στο -28 (65-37) και έκανε την εμφάνισή της στο παρκέ προς το τέλος του αγώνα.

Εκμεταλλευόμενη και την χαλάρωση του Ολυμπιακού, έτρεξε ένα σερί 15-0 (74-56, 37΄), το οποίο απλώς βελτίωσε τη τελική διαφορά, η οποία όμως πέρασε και πάλι τους 20, με τον Σλούκα να διαμορφώνει το τελικό 83-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60