Εφές – Ερυθρός Αστέρας 84-83

Η Εφές επικράτησε με 84-83 του Ερυθρού Αστέρα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης απέναντι για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

H Eφές Αναντολού επικράτησε με 84-83 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με την νίκη να έρχεται στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με ανατροπή σε νεκρό χρόνο χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Βασίλιε Μίσιτς.

Στο 9-8 ανέβηκε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, στο 7-10 έπεσαν οι Σέρβοι που έκαναν εντυπωσιακή προσπάθεια, αλλά στο τέλος δεν άντεξε στην πίεση της Εφές με αποτέλεσμα στο τέλος να ηττηθεί.

Ο αγώνας

Η Εφές ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και με τον Πλάις να ευστοχεί στην αρχή σε δύο τρίποντα η Εφές έχτισε ένα μικρό προβάδισμα 13-7, ενώ ανέβασε και την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου κάνοντας το σκορ 31-21.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και έτρεξε ένα σερί 9-0 μειώνοντας την διαφορά στον πόντο 31-30, ενώ στην συνέχεια ανέβασε κι άλλο την διαφορά του στο + 5 39-44 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, η Εφές στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το οποίο έληξε 43-46 υπέρ του Ερυθρού.

Ο Ερυθρός Αστέρας και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε αρκετά καλά στην αναμέτρηση, ο Χόλινς και ο Κάλινιτς τον κράτησαν μπροστά με τον Λάζιτς να παίρνει τη σκυτάλη για το 53-62 μετά από τέσσερα στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Τούρκοι αντέδρασαν αρχικά με Ντάνστον και Μίτσιτς και μείωσαν το σκορ σε 61-65, Βέβαια ο Ερυθρός κατάφερε να βρει ένα τρίποντο με τον Ιβάνοβιτς και να στείλει την διαφορά στο +7 κάνοντας το σκορ 61-68. Στον χρόνο που απέμεινε μέχρι την λήξη της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-68.

Με το ξεκίνημα της Τετάρτης περιόδου η Εφές ισοφάρισε σε 68-68 με καλάθι και φάουλ του Μίσιτς. Βέβαια ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση και μετά μεγάλα σουτ τον Κάλινιτς και Λαζάρεβιτς ανέβασαν τη διαφορά στο + 7 κάνοντας το σκορ 74-81. Από κει και πέρα η Εφές έσφιξε την άμυνά της και με τον Mίσιτς μείωσε στον πόντο 80-81 40 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Κάλινιτς έκανε το σκορ 80-83 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μίσιτς μείωσε το σκορ σε 82-83 με τον Κάλινιτς να αστοχεί σε 2 βολές και να γίνεται ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του. Έτσι 0.9 δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης ο Μίσιτς ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έδωσε τη νίκη στην Εφές κάνοντας το 84-83 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (4/6 δίποντα), Μόρμαν, Πλάις 23 (3/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 21 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 9 (2), Ντάνστον 5, Σιμόν

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλτερς 12 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 13 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κάλινιτς 20 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Χόλινς 5 (1), Ιβάνοβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Μάρκοβιτς, Γουάιτ 6 (1), Κούζμιτς 7 (11 ριμπάουντ), Τσίρμπες