Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 94-75 : Απίστευτη Μπασκόνια, διέλυσε την Μπαρτσελόνα

Τρομερή εμφάνιση από την Μπασκόνια, που έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί των 9 αγώνων των Μπλαουγκράνα.

Φύλλο και φτερό έκανε την Μπαρτσελόνα η Μπασκόνια στο τελευταίο ματς της 18ης αγωνιστικής της Euroleague! Η ομάδα της Βιτόρια έστησε ένα απίθανο… πρωτοχρονιάτικο πάρτι, επικρατώντας των Μπλαουγκράνα με 94-75.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους γνώρισε μόλις την τρίτη της ήττα στην εφετινή διοργάνωση, με τους Βάσκους να βάζουν… φρένο στο νικηφόρο σερί των 9 αγώνων.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-3, ενώ οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-11.

Πρωταγωνιστής για τους Βάσκους ήταν ο Ρόκας Γκιεντράιτις με 20 πόντους, ενώ ο Στίβεν Ίνοκ τέλειωσε το ματς με double double. Από την άλλη μεριά, ο Μίροτιτς πάλευε μόνος του για τους Καταλανούς, που δε βρέθηκαν σε καλή βραδιά.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο ημίχρονο, με την Μπασκόνια να χτίζει διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι έκαναν ότι ήθελαν, οι Μπλαουγκράνα δεν… υπήρχαν και το +20 της τρίτης περιόδου, χάρισε το ροζ φύλλο του αγώνα στους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Γκιλ): Λαμάρ Πίτερς 8 (2), Μπάλντουιν 16(5/10 δίποντα, 1/5τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 10 (2), Φοντέκιο 14 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ίνοκ 13 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κοστέλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Έξουμ 3 (1), Σανλί 13 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σμιτς 2, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 12 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Χίγκινς 2, Γιοκουμπάιτις 11 (2/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίροτιτς 19 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Καϊσέδο 3 (1), Νάτζι 2