Mπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 82-77

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 82-77 της Αναντολού Εφές στην Βαρκελώνη και επέστρεψε ξανά στο δρόμο των επιτυχιών μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 82-77 της Αναντολού Εφές στην Βαρκελώνη και φαίνεται πως της έχει πάρει τον αέρα καθώς την είχε νικήσει και στην Κωνσταντινούπολη, παίρνοντας εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό που όταν η Εφές είχε κατακτήσει την Euroleague.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους επανήλθε στις νίκες μετά από 2 κολλητές ήττες και ανέβηκε στο 16-4. Κορυφαίοι για τους Καταλανούς οι Γιοκουμπάιτις (16 πόντοι) και Σανλί (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

O αγώνας

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Χίγκινς να κουβαλάω την ομάδα αρχικά στο επιθετικό κομμάτι και να της δίνει ένα προβάδισμα με 11-7. Η Εφές ήταν αρκετά άστοχη και γηπεδούχοι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά τους κάνοντας το σκορ 19-11. Από κει και πέρα η Εφές με ένα δικό της 6-0 έκανε το σκορ 19-17 πού ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εφές πέρασε μπροστά με τον Λάρκιν να κάνει το 20-21, ανεβάζοντας τη διαφορά στο + 6 26-32 τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου. Κάπου εκεί όμως ο Γιουκουμπάιτις ανέλαβε δράση και με ένα μεγάλο δικό του σουτ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 38 38. Στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Λάρκιν πέτυχε ένα τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα με 40-41 στην Εφές που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εφές καθώς τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο προπονητής της τουρκικής ομάδας Εργκίν Αταμάν αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Αυτό σίγουρα ευνόησε την Μπαρτσελόνα η οποία ξέφυγε δύο φορές με + 8 κάνοντας το σκορ 51-43 και 59-51 αντίστοιχα. Βέβαια οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν το έβαλαν κάτω αντέδρασαν στο φινάλε της περιόδου μειώνοντας το σκορ σε 61-56.

Στην έναρξη της Τετάρτης περιόδου η Μπαρτσελόνα πήρε ένα προβάδισμα με 67-58. Βέβαια οι ευχές για μία ακόμα φορά επανήλθε στο παιχνίδι χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Λάρκιν, ο οποίος τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα μείωσε σε 7372. Οι γηπεδούχοι όμως έτρεξαν ένα σερί 7-0 και ανέβασαν τη διαφορά στο + 8 80-72. Δύο λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης ένα μεγάλο καλάθι του Γιουκουμπάιτις σφράγισε τη νίκη για την Μπαρτσελόνα καθώς έκανε το σκορ 82-77 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 40-41, 61-56, 82-77

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7 (1), Έξουμ 1, Σανλί 13 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σμιτς, Χέιζ 4, Λαπροβίτολα 5 (1), Χίγκινς 9 (2/4 δίποντα, 5/6 βολές), Κούριτς 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Μίροτιτς 15 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Νάτζι 2

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 17 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μπομπουά 2 (1/7 σουτ), Σίνγλετον 6 (3/4 δίποντα), Μπράιαντ, Μόρμαν 6 (2), Πλάις 2 (1/8 σουτ), Μίτσιτς 18 (3/8 σουτ, 12/15 βολές, 1 ασίστ), Άντερσον 2, Πετρούσεβ, Ντάνστον 12 (3/4 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιμόν 12 (5/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές)