Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 70-64

Η Ούνικς Καζάν πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 70-64 για την 22η αγωνιστική της Euroleague με τους Λορέντσο και Τζον Μπράουν να στήνουν πάρτι μέσα στο παρκέ.

Η Ούνικς Καζάν πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα με 70-64 για την 22η αγωνιστική της Euroleague με τους Λορέντσο και Τζον Μπράουν να στήνουν πάρτι μέσα στο παρκέ και να διαλύουν τους Καταλανούς.

Οι Λορέντζο και Τζον Μπράουν έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά στην αναμέτρηση, καθώς πέτυχαν από 22 και 20 πόντους αντίστοιχα και ανέβηκαν στο 12-7 και είναι όλο και πιο κοντά στην συμμετοχή τους στα play off.

Aπό την άλλη πλευρά οι 17 πόντοι του Κόρι Χίγκινς και η επιστροφή του Νικ Καλάθη στο rotation δεν αποδείχθηκαν αρκετά για την Μπαρτσελόνα ώστε να καταφέρει να πάρει την νίκη.

Ο αγώνας

Η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και με τον Τζον Μπράουν να πετυχαίνει 11 πόντους στην πρώτη περίοδο έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα η Ούνικς και με τη λήξη της περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και με ένα σερί 10-0 ανέτρεψε την κατάσταση κάνοντας το σκορ 17-24. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι και δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση και έτσι Μπαρτσελόνα που είχε βελτιώσει τα ποσοστά της στο σκοράρισμα πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 31-35.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Ούνικς Καζάν βελτιώθηκε αισθητά και με συνεχόμενα καλάθια από τους Μάριο Χεζόνια και Λορέντζο Μπράουν ήρθε ξανά για ανατροπή με το σκορ να διαμορφώνεται στο 54-48 με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να αντίδραση και η Ούνικς Καζάν ανέβαζε όλο και περισσότερο την διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο + 9 κάνοντας το σκορ 61-52. Οι καταλανοί ήταν τρομερά άστοχοι μέχρι το τέλος του αγώνα και έτσι Ούνικς Καζάν πήρε μία μεγάλη νίκη επικρατώντας με 70-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 20 (8/14 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα), Κάναν 6 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 22 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράντλεϊ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τζέκιρι 5 (3 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ, Σανλί 2, Μαρτίνεθ (0/4 σουτ), Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ), Χέιζ 5 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 17 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Νάτζι 2, Καλάθης (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος).