Zενίτ – Εφές 76-67

Η Ζενίτ επικράτησε της Εφές με 76-67 για την 23η αγωνιστική της Εuroleague με τον Πόιθρες να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ για τους Ρώσους.

H Zενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 76-67 της Εφές Αναντολού για την 23η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 13-7 ρεκόρ, ενώ από την άλλη πλευρά η πρωταθλήτρια Ευρώπης έπεσε στο 10-11.

Για τους νικητές ο Πόιθρες ήταν κορυφαίος του ματς, αφού έκανε ότι ήθελε κοντά στο καλάθι. Μέτρησε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά για την Εφές που στηρίχθηκε κυρίως στα τρίποντα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μίσιτς με 20 πόντους.

O αγώνας

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με τον Λόιντ με 12-6 μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά. Η Εφές αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 14-15 ένα λεπτό πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Στο τέλος της περιόδου ο Μπομπουά με ένα τρίποντο έκανε το 17-18 υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η Εφές μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και και στα μισά της περιόδου κατάφερε να προηγηθεί με 23-26 με τον Ντανστον. Καθόλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν το προβάδισμα και μετά από 9 αγωνιστικά λεπτά έκαναν το 32-36. Κάπου εκεί όμως θα καλάθια που πέτυχαν οι Καρασεφ και Πόιθρες έστειλαν τους Ρώσους προηγούμενους στα αποδυτήρια με 37-36 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόιθρες κατάφερε μετά από έξι αγωνιστικά λεπτά να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό κάνοντας το σκορ 50-38. Οι Ρώσοι παίζοντας μία εξαιρετική άμυνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Εφές με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 5242 υπέρ των γηπεδούχων και Τούρκοι να σκοράρουν μόλις 6 πόντους σε όλη την περίοδο.

Οι Ρώσοι μπήκαν και στην τέταρτη περίοδο πολύ δυνατά και έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τους Πόιθρες και Μίκι ανέβασαν τη διαφορά στο + 17 κάνοντας το σκορ 65-48. Το μόνο που κατάφερε η Εφές ήταν να μειώσει μέχρι τους επτά πόντους 72-65 και 74-67, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τη Ζενίτ νικήτρια με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (8 ασίστ), Ζαχάροφ, Καράσεφ 6 (2), Κουλάγκιν 9 (2), Μπάρον 13 (3), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 4 (2/4 δίποντα), Πόιθρες 21 (9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Πονίτσκα, Μίκι 15 (5/6 δίποντα).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 7 (1), Σίνγκλετον 4 (4/4 βολές), Μπράιαντ, Γκαζί, Μοερμάν 11 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 22 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ντάνστον 4 (5 ασίστ), Σιμόν 17 (8/10 δίποντα)