Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 84-71

Η Μπαρτσελόνα είχε ένα εύκολο βράδυ και επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν με 84-71 για την 23η αγωνιστική της Euroleague πετυχαίνοντας την 17η νίκη της στην διοργάνωση.

Η Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο και επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν με 84-71 για την 23η αγωνιστική της Euroleague, ενώ παράλληλα πέτυχε και την 17η νίκη της στην διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα, με τον Νίκολα Μίροτιτς να προσθέτει άλλους 16. Στους 11 ο Μπράντον Ντέιβις και 4 ο Νικ Καλάθης, που είχε και 6 ασίστ. Από την άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιουσουφά Φαλ, που πέτυχε 20 πόντους, με τον Οκόμπο Έλι να έχει άλλους 17. Στο 9-13 η γαλλική ομάδα, με την υπόθεση οκτάδα ουσιαστικά έχει απομακρυνθεί οριστικά.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει νωρίς το προβάδισμα με 13-4. Η Βιλερμπάν απάντησε με ένα σερί 5-0 και μείωσε το σκορ σε 13-19,ωστόσο η Μπαρτσελόνα ανέβασε ξανά τη διαφορά στο 26-13 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 11 πόντους 28-17.

Η Βιλερμπάν στο δεύτερο δεκάλεπτο προσπαθούσε κυρίως με τον Έλι Οκόμπο να μειώσει το σκορ ωστόσο η barcelona μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά ανέβασε τη διαφορά στο + 17 κάνοντας το 36-19. Η διαφορά που είχε χτίσει η Μπαρτσελόνα διατηρήθηκε και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 45-30.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μετά από σχεδόν τρία λεπτά αγώνα ανέβασε την διαφορά στο συν 19 κάνοντας το 54-35. Οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά όμως οι γηπεδούχοι έβρισκαν πάντα τρόπο να απαντήσουν και ανέβασαν τη διαφορά και στο συν 23 68-45, ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 68-50 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος, με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει να ευστοχεί και τη διαφορά να παραμένει σε πολύ ψηλά επίπεδα. Ο Χίγκινς σκόραρε στο 35o λεπτό  για το +25 της Μπαρτσελόνα 84-59. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν με τη Βιλερμπάν απλώς να μειώνει για το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Έξουμ 9 (1), Μαρτίνεθ (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 20 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 8 (4/4 δίποντα), Μίροτιτς 16 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νάτζι (4 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 17 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Τζόουνς 4 (0/3 τρίποντα), Καουντί 2, Λακόμπ 2 (1/4 σουτ), Νάιτ 8 (5 ριμπάουντ), Φαλ 20 (8/10 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 5 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Στραζέλ (0/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές).