Εντυπωσιακή Άλμπα διέλυσε την Ούνικς (81-53)

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε... πάρτι κόντρα στην Ούνικς Καζάν και επικράτησε άνετα με 81-53.

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ότι ήθελε κόντρα στην Ούνικς Καζάν, την οποία ανάγκασε στην τρίτη διαδοχική της ήττα, συντρίβοντάς τη με 81-53, για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λο με 16 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Σμιθ και Σίκμα με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Μπράουν με 12 πόντους και ο Γιεκιρί με 10 πόντους.

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ με αυτή τη νίκη έπιασε στην 15η θέση την Μπασκόνια με 7-15, ενώ οι Ρώσοι παρέμειναν στην 7η θέση, αλλά υποχώρησαν στο 12-10.

Η γερμανική ομάδα ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με 26-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με 36-26, εκμεταλλευόμενη της πρωτόγνωρης αστοχίας των φιλοξενούμενων (0/11 τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +21 (56-35) και αφού δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια αντίδραση ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η ήττα με 81-53.