Μιλάνο – Φενερμπαχτσέ 60-71

Τέταρτη σερί νίκη και 11η σε 21 παιχνίδια στη φετινή Euroleague για τη Φενέρ.

Παίζοντας εκπληκτική άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Γκούντουριτς (17π.) και Μπούκερ (14π.), η Φενέρ νίκησε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 71-60, για την 25η αγωνιστική της Euroleague.

Η τούρκικη ομάδα, που παρατάχθηκε σε ένα ακόμα ματς χωρίς τους ΝτεΚολό, Βέσελι, πέτυχε την τέταρτη σερί και 11η συνολικά νίκη της σε 21 παιχνίδια στη φετινή διοργάνωση. Την επόμενη αγωνιστική η Αρμάνι παίζει στο Κάουνας με τη Ζαλγκίρις (8/2), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τη Ρεάλ (8/2).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από την αρχή και προηγήθηκαν με 8-0, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 18-12. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τη Φενέρ μάλιστα να ανεβάζει τη διαφορά στους 16 (14-30).

Σε εκείνο το σημείο οι Ιταλοί αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 43-34, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι έτρεξε ένα σερί 9-0 και ισοφάρισε σε 43-43, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν. Βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους και πήραν και πάλι το προβάδισμα. Οι Γκούντουριτς και Φλόιντ έβαλαν τη Φενέρ μπροστά με 54-48, λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Μπέντιλ στην εκπνοή να πετυχαίνει τρίποντο και να μειώνει σε 54-51.

Οι Τούρκοι μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στο +3 και κατάφεραν γρήγορα να φτάσουν στο +7 (60-53). Η άμυνα της Φενερμπαχτσέ ήταν για σεμινάριο, με τους φιλοξενούμενους να εγκλωβίζουν τους παίκτες του Ετορε Μεσίνα και να φτάνουν στη νίκη με 71-60.

Δεκάλεπτα: 12-18, 34-43, 51-54, 60-71

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (0/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 5 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χολ 9 (1/3 τρίποντα), Ντιλέινι 11 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντάνιελς 3 (1/4 τρίποντα), Χάινς 6 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 12 (2/3 τρίποντα), Ντατόμε 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 5 (1/3 τρίποντα), Ακπινάρ 8 (1/3 τρίποντα), Χένρι 6 (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πιέρ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 17 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φλόιντ 6 (3 ριμπάουντ), Μπούκερ 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πολονάρα 8 (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντουβερίογλου 1