Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 68-47: Η ουραγός σόκαρε τη «Βασίλισσα»

Η ουραγός της Euroleague Ζαλγκίρις Κάουνας διέλυσε εντός έδρας με 68-47 της Ρεάλ Μαδρίτης για την 27η αγωνιστική και πέτυχε μόλις την 5η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας που βρίσκεται στην τελευταία θέση της Euroleague, πέτυχε τεράστια νίκη στην έδρα της με 68-47 επί της Ρεάλ Μαδρίτης για την 27η αγωνιστική και πήρε μόλις την 5η της νίκη στη φετινή διοργάνωση, ενώ οι Μαδριλένοι έχασαν την ευκαιρία να προσπέρασουν την Μπαρτσελόνα και να πατήσουν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά και είχε μικρό προβάδισμα (2-4, 4-6), ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, φτάνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους (18-8), με τους Μαδριλένους να μειώνουν στους 7 (18-11) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να κυριαρχεί στο 2ο δεκάλεπτο, έχοντας σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους στο ημίχρονο (38-29).

Η Ρεάλ μείωσε στους 5 πόντους (38-33) στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, αλλά η Ζαλγκίρις πήρε ξανά διαφορά, φτάνοντας στο +12 (49-37). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τους Λιθουανούς να εκτοξεύουν τη διαφορά στους πόντους και να παίρνουν άνετη νίκη με 68-47.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 38-29, 49-37, 68-47.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Γουέμπστερ (0/4 σουτ), Λεκαβίτσιους 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Νίμπο 10 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 2, Στρέλνιεκς 6, Κάβανο 7 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκιφάι 4 (2/8 σουτ), Λοβέρν 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 15 (2).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος (0/7 σουτ), Νούνιεθ, Ράντολφ, Αμπάλδε 3, Χάνγκα 2, Ντεκ 4, Πουαριέ 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), Ταβάρες 12 (10 ριμπάουντ), Γιουλ 6 (0/4 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 3 (1/7 σουτ), Τόμπκινς 7 (1), Τέιλορ.