Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 75-74: Επική ανατροπή και νίκη για τους Ισραηλινούς

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο Τελ Αβίβ με 9 πόντους στο 35’, αλλά η Μακάμπι με επική ανατροπή πήρε τη νίκη με 75-74 και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας (13-11).

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο στην 8άδα και τη συμμετοχή στα πλέι οφ της Euroleague πέτυχε η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι Ισραηλινοί είδαν την Ρεάλ Μαδρίτης στο 35’ να προηγείται με 9 πόντους, αλλά δεν πτοήθηκαν και με επική ανατροπή πήραν τη νίκη με 75-74 για την 32η αγωνιστική της Euroleague. Μια νίκη που φέρνει την Μακάμπι στο 13-11 και στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Ισπανοί έμειναν στο 18-8.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Εβανς, που είχε 19 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Νάναλι και Γουίλμπεκιν, που είχαν από 14. Ο δεύτερος μάλιστα ήταν εκείνος που με δύο βολές 37’’ πριν το τέλος έκανε το 75-74 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Από τους φιλοξενούμενους, 14 είχε ο Γιαμπουσέλε, 13 ο Πουαριέ και 11 ο Ερτέλ.

Ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και την περίοδο να ολοκληρώνεται με την Ρεάλ Μαδρίτης να έχει ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (20-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Άνταμ Χάνγκα και Σέρχιο Γιούλ βγήκαν μπροστά για τους φιλοξενούμενους και με σημαντικά καλάθια βοήθησαν τη Ρεάλ να κλείσει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-41.

Μπροστά η Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ερτέλ να παίρνει… φωτιά και με δύο σερί τρίποντα να δίνει προβάδισμα 6 πόντων στους Ισπανούς (57-51), με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με αέρα 7 πόντων (59-66).

Επική ανατροπή

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 35’, με την Ρεάλ να προηγείται με 9 πόντους (65-74). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ισραηλινοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ και με ένα σερί 10-0 έκαναν το 75-74. Ο Γουίλμπεκιν 37’’ πριν το τέλος έβαλε τις κρίσιμες βολές και έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι, με τον Γιουλ και Γιαμπουσέλε να χάνουν τα σουτ που πήραν στο τέλος και τους Ισραηλινούς να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-44, 59-66, 75-74