Μονακό – Μπασκόνια 78-68

Η Μονακό εκμεταλλευόμενη ακόμη μια φορά την έδρα της, νίκησε με 78-68 την Μπασκόνια και είναι μια ανάσα από τα playoffs, την ώρα που «τελείωσε» τους Βάσκους.

Η Μονακό δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Μπασκόνια, την οποία κέρδισε εντός έδρας με 78-68 για να φτάσει τις πέντε νίκες σε έξι αγώνες στην Euroleague και να είναι πολύ κοντά στην κατάληψη μιας θέσης στην οκτάδα.

Οι Μονεγάσκοι μετά τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού πριν από δυο μέρες στο ίδιο γήπεδο καθάρισαν και τους Βάσκους και ανέβηκαν στο 13-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέφτουν στο 11-16 και έχουν απλά μαθηματικές ελπίδες για τα playoffs. Κορυφαίος παίκτης για την Μονακό ήταν ο Γουίλ Τόμας στους 16 πόντους και για την Μπασκόνια ο Άλεκ Πίτερς των 15 πόντων προσπάθησε να αποτρέψει το αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Όλα αυτά σε μια βραδιά που ο Μάικ Τζέιμς ήταν άστοχος (3/11 σουτ), με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς όμως να μην ανησυχεί και να μην αντιμετωπίζει κανένα πραγματικά σοβαρό πρόβλημα από τους Βάσκους σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Όσον αφορά το ματς οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά (9–8). Η 1η περίοδος εξελίχθηκε σε ντέρμπι (15–16). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με +1 (18–19). Η Μονακό μπήκε με άλλη ενέργεια στη 2η περίοδο καθώς ήθελε απεγνωσμένα τη νίκη για να πάρει τη θέση στην 8αδα (30–25). Η Μπασκόνια στην πορεία άρχισε να μειώνει τη διαφορά (38–31). Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έκλεισε το ημίχρονο με +10 (42–32).

Η Μπασκόνια άργησε να φανεί στην τρίτη περίοδο (50–34) κάτι που εκμεταλλεύτηκε αρκετά η Μονακό φτάνοντας τη διαφορά στους +16. «Φωτιά είχε πάρει» ο Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος δεν σταματούσε να χτυπά τους φιλοξενούμενους (59–42). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στα ύψη (61–49). Από εκεί και πέρα, στην 4η περίοδο ήταν η ώρα του ο Ντουέιν Μπέικον ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια έφερε τη διαφορά στο +7 (65–58). Όσο μείωναν οι γηπεδούχοι τόσο ανέβαζε ρυθμούς η Μονακό για να φέρει τη διαφορά και παλι στους 10 (72–62) και ουσιαστικά να καθαρίσει το ματς με το τελικό 78-68 να δίνει νίκη με άρωμα playoffs στους Μονεγάσκους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-32, 61-49, 78-66.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 7, Μπέικον 14, Βεστερμάν 5, Τόμας 16, Ντιαλό 10 (9ρ.), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά, Χολ 10 (7ρ.), Τζέιμς 9 (4ασ.).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Μπάλντγουϊν 8 (4ασ.), Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς 5, Γκρέιντζερ 13, Φοντέκιο 8, Ένοχ 6 (7ρ.), Κοστέλο 6, Πίτερς 15 (7ρ.), Γκιεντράιτις 3, Κούρουκς.