Αρμάνι Μιλάνο – Παναθηναϊκός 95-96

Μετά από ένα απίθανο σε εξέλιξη ματς, ο Παναθηναϊκός νίκησε στην παράταση την Αρμάνι Μιλάνο με 96-95 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Πλέον περιμένει τα ματς του Ολυμπιακού και της Ρεάλ για να δει σε τι θέση θα τερματίσει.

Μετά από ένα «τρελό» και με εντυπωσιακές εναλλαγές στο προβάδισμα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός κέρδισε στην παράταση την Αρμάνι στο Μιλάνο με 96-95 για την 30η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και διατηρεί τις ελπίδες του για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι όφ. Πλέον δε γίνεται να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, καθώς θα βγει από 5ος έως -3ος με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά… δεν μπήκε από την αρχή του ματς στο παρκέ ειδικά στην άμυνα. Οι «πράσινοι’ ήταν νωθροί, ασύνδετοι, χωρίς συγκέντρωση, έξω από κάθε πλάνο.

Με μισό πικ εντ ρολ η άμυνά τους γινόταν σμπαράλια και η Αρμάνι έφτανε πανεύκολα στο καλάθι. Ο Πασκουάλ άλλαζε συνεχώς παίκτες και σχήματα, τίποτε δεν λειτουργούσε και η διαφορά ανέβαινε διαρκώς.

Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν την επιλογή του Πασκουάλ να κλείσει την περιφέρεια και τα τρίποντα των Τζέρελς, Γκάουντλοκ και «χτύπησε» μέσα στη ρακέτα με τους Γκουντάϊτις και Ταρζέρφσκι. Δεν ήταν και δύσκολο άλλωστε με την τραγική εικόνα των αντιπάλων τους στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε μόλις τρία ριμπάουντ (έναντι 10 των γηπεδούχων) και από αυτά τα δυο ο Νίκος Παππάς….

Ωστόσο και στην επίθεση δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα. Ο Γκιστ να σουτάρει τρίποντα, ο Λεκαβίτσιους να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Καλάθης να κάνει λάθος πάσες και ο Τζέιμς να σουτάρει έξω από κάθε πλάνο.

Η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (47-30 στο 17’) με τους παίκτες της Αρμάνι να κάνουν πάρτι και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Κάποιες εξκλάμψεις του Ντένμον δεν αρκούσαν και οι Ιταλοί έκλεισαν το πρώτο μέρος με διαφορά 13 πόντων (55-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βελτίωσε κάπως την άμυνά του, κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του και η Αρμάνι άρχισε να σουτάρει από την περιφέρεια. Ετσι μείωσε σε 60-52 στο 24’, αλλά και πάλι οι Ιταλοί είχαν τις απαντήσεις, καθώς με τον Κουζμίνσκας έκανε σερί 9-0 και έφτασε τη διαφορά πάλι στους 17 πόντους (69-52 στο 27΄.

Ο Τζέιμς όμως με κάποιες ατομικές ενέργειες έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι μειώνοντας σε 73-70 στο 32’ και ο Ντένμον με τρίποντο στο καλάθι (79-77 στο 36’).

Ο Τζέιμς με δίποντο στα 14’’ έκανε το 85-84, ο Γκάουντλοκ αστόχησε στα 4’’ και έκανε φάουλ στον Ντένμον που διαμόρφωσε το 87-84. Ο Σίνγκλετον όμως έκανε φάουλ στον Μπέρτανς που επιχειρούσε τρίποντο κι εκείνος με τρεις βολές ισοφάρισε σε 87-87 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί ο Γκάουντλοκ έκανε το 95-94 στα 7’’ πριν το τέλος και ο Τζέιμς με καλάθι στα 2’’ έδωσε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 55-42, 69-61, 87-87 (κ. αγ.), 95-96.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο (Ισπανία), Μάικιτς (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία)

Οι συνθέσεις:

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 13 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Πάσκολο 11, Ταρτσέφσκι 8 (9 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 16 (1), Τσιντσαρίνι 6 (5 ασίστ), Αμπάς 2, Εμπαγιέ 9 (2), Μπερτάνς 5 (5/5 βολές), Τζέρελς 7 (1), Γκουντάιτις 18 (5/8 δίποντα, 8/8 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1), Τζέιμς 18 (7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 7, Ντένμον 12 (2), Γκιστ 18 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 6 (1).