Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 73-84: Διπλό στη Γερμανία για τους Καταλανούς

Οι Καταλανοί έχοντας 50% ευστοχία στο τρίποντο (13/26) επικράτησαν στο Μόναχο με 84-73 και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη φετινή δριογάνωση.

Με το διπλό στις αποσκευές της φεύγει από το Μόναχο η Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να επικρατεί της Μπάγερν με 84-73, για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Καταλανοί, που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 13/26 τρίποντο (50%), πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, ενώ η Μπάγερν δεν έχει καταφέρει ακόμα να κάνει… σεφτέ (0-3). Την επόμενη αγωνιστική οι Βαυαροί υποδέχονται την Αρμάνι Μιλάνο (20/10), ενώ την ίδια μέρα η Μπαρτσελόνα αγωνίζεται στο Κάουνας απέναντι στην Ζαλγκίρις.

Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Λαπροβίτολα, Αμπρίνες και Βέσελι, που είχαν από 14 πόντους, ενώ από την Μπάγερν ξεχώρισε ο Ρούμπιτ με 19.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (7-6, 10-11). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-13 και 18-16, αλλά η Μπάγερν ισοφάρισε σε 18-18 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί έτρεξαν ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν στο 29-22, με τον Αμπρίνες να παίρνει… φωτιά έξω από τη γραμμή του τριπόντου και την Μαρτσελόνα να φτάνει στο 33-26. Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και μείωσαν σε 37-34, που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και με τρίποντα των Λαπροβίτολα και Σατοράνσκι έφτασαν στο +12 (36-48). Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και λίγο αργότερα έφτασαν στο +15 (61-46), πριν η Μπάγερν μειώσει στους 12 (53-65). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάλεψαν για να μπουν ξανά στο παιχνίδι και μείωσαν στους 8 (64-72), αλλά η Μπαρτσελόνα παρέμεινε ψύχραιμη και έχοντας πολλες λύσεις στην επίθεση έφτασε στο 84-73 και στη δεύτερη νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84