Ζαλγκίρις – Άλμπα Βερολίνου 88-81: Με μεγάλη ανατροπή οι Λιθουανοί

Η Ζαλγκίρις, αν και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο κατάφερε, μετά από αντεπίθεση διαρκείας, να πάρει τη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 88-81.

Φέρνοντας «τούμπα» το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις κατάφερε να επικρατήσει της Άλμπα Βερολίνου στο Κάουνας με 88-81 και να πάρει την τρίτη νίκη της στη φετινή Euroleague. Στο ίδιο ρεκόρ (3-3) βρίσκονται οι Γερμανοί που αν και προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές, έφυγαν τελικά με άδεια χέρια από τη Λιθουανία.

Οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασαν από νωρίς τη διαφορά κοντά στους δέκα (10-18), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Άλμπα σχεδόν μπροστά με νταμπλ σκορ, (13-25). Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Άλμπα συνέχισε στον ίδιο δυνατό ρυθμό και μάλιστα έτρεξε ένα σερί 7-0 και έφτασε τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (13-32) στο 13′.

Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε σε 21-36 στο 15′, αλλά η Άλμπα δεν άφησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο, φτάνοντας τελικά το +20 (23-43). Οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-44.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (37-44) με σερί 5-0, για να απαντήσει ο Μπλατ με δύο συνεχόμενα τρίποντα κάνοντας το 39-52. Εν τέλει με τους Ουλάνοβας και Έβανς να σκοράρουν πίσω από τα 6,75μ. οι Λιθουανοί μείωσαν στο -7 (54-61) στο τέλος της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση της Ζαλγκίρις με τους Λουκοσιούνας και Έβανς με δύο συνεχόμενα τρίποντα να «τρέχουν» σερί 6-0 και να διαμορφώνουν το 60-64. Ο Έβανς με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. ισοφάρισε σε 69-69 και από εκείνο το σημείο μέχρι και το 38′ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, μέχρι να έρθει ο Μπραζντέικις και με τρίποντο να κάνει το 77-74. Ο Ουλανόβας ανέλαβε στο τέλος και με καλάθι και φάουλ καθάρισε το ματς στέλνοντας την ομάδα του στο +9 (85-76).

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 15 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 2 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σμιτς 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Λουκοσιούνας 6 (2), Μπραζντέικις 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντίμσα, Κάβανο 6 (2), Μπουτκεβίτσιους 4 (0/4 τρίποντα), Ουλάνοβας 21 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σμιθ 14 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίλοου, Βέτσελ 7, Ολίντι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κουμάτζι 6 (3/6 δίποντα), Τίμαν 8 (1), Σίκμα 4 (8 ασίστ, 3 λάθη), Λάμερς 4, Μπλατ 12 (4/9 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Ζούσμαν 5 (1).