Ρεάλ Μαδρίτης – Αλμπα Βερολίνου 90-72: Εύκολο βράδυ για τη Βασίλισσα

Οι Ισπανοί ισοπέδωσαν την Αλμπα και πέτυχαν την 5η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης το παιχνίδι με την Αλμπα, για την 8η αγωνιστική της Euroleague, με τη Βασίλισσα να πετυχαίνει την τρίτη συνεχόμενη και 5η συνολικά νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Πουαριέ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Σέρχι Ροντρίγκες, ο οποίος είχε 13 πόντους και 9 ασίστ. Με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσε το ματς και ο Μούσα (10π.). Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 3-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Προσίντα με 13 πόντους.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν δυνατά και πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης. Η ομάδα του Τσους Ματέο προηγήθηκε με 8-2 και στη συνέχεια με 22-8. Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 26-20, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, όμως, πάτησαν… γκάζι και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Το +6 έγινε γρήγορα +11 (37-26) και λίγο αργότερα +17 (43-26), με τη Ρεάλ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο στο +16 (53-37).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να… εκτοξεύουν τη διαφορά στους 24 (63-39) και να ολοκληρώνουν την περίοδο στο +18 (70-52). Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Ρεάλ να φτάνει στο 90-72 και να πετυχαίνει την 5η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72