Η Φενερμπαχτσέ πέρασε σαν… σίφουνας από το Μιλάνο (82-72)

Η ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη διέλυσε την Αρμάνι στο Μιλάνο με 82-72 και πέτυχε την 9η νίκη της σε 10 αναμετρήσεις στη φετινή Euroleague.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Φενερμπαχτσέ το υποτιθέμενο ντέρμπι με την Αρμάνι στο Μιλάνο, με την ομάδα των Δημήτρη Ιτούδη και Νικ Καλάθη να επικρατεί με 82-72 για την 10η αγωνιστική της Euroleague και να πετυχαίνει την 9η νίκη της στη φετινή διοργάνωση (9-1).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, ήταν ο Χάγιες με 22 πόντους, ενώ 11 είχε ο Γκούντουριτς. Ο Καλάθης ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 3-7, 18 είχε ο Μήτρου-Λονγκ και 16 ο Χολ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-5 και λίγο αργότερα με 19-12, με την Αρμάνι να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Ετορε Μεσίνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε τη διαφορά στους 16, όταν προηγήθηκε με 35-19. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Από το -16 βρέθηκαν στο -8 (35-27), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο -5 (37-32).

Στην τρίτη περίοδο η Φενερμπαχτσέ κυριάρχησε στο παρκέ του Mediolanum Forum, με την ομάδα των Ιτούδη και Καλάθη να περνάει μπροστά με 40-39 και λίγο αργότερα να φτάνει στο +7 (56-47). Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (58-48), βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμα νίκη στη φετινή σεζόν.Στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Φενερμπαχτσέ ανέβασε τη διαφορά στους 14 (62-48) και παίζοντας έξυπνα σε άμυνα και επίθεση, διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με την τούρκικη ομάδα να φτάνει στη νίκη με 82-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Τόμας 2, Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μήτρου-Λονγκ 18 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Πάνγκος 3 (1) , Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι, Χολ 16 (2), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 4, Φόγκτμαν 4

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν 3 (1) , Χαζέρ 4, Γουίλμπεκιν 8 (2) , Έντουαρντς 1 , Χέιζ-Ντέιβις 22 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Τζεκίρι 7, Γκούντουριτς 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ) , Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίμαρα, 5 λάθη)