Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το ντέρμπι με την Μακάμπι (69-68)

Οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου πήραν το ντέρμπι με την Μακάμπι και πέτυχαν την 3η συνεχόμενη, αλλά και 4η συνολικά νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Με πρωταγωνιστές τους Νεμάνια Νέντοβιτς και Χασάν Μάρτιν, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Βελιγράδι της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 69-68 για την 10η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη, αλλά και τέταρτη νίκη του στη φετινή διοργάνωση (4-6).

Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού είχε 12 πόντους, ενώ ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού πρόσθεσε άλλους 11. Με 9 τελείωσε το ματς ο Μπεν Μπέντιλ, που επίσης είχε περάσει από τον Παναθηναϊκό. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 5-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 23 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ενώ 16 είχε ο Σόρκιν.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 18-10, ενώ λίγο αργότερα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (27-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-22), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 5 (34-29). Οι γηπεδούχοι, όμως, με 2/2 βολές του Ντόμπριτς έκαναν το 36/29 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας αντέδρασαν, με τους Ισραηλινούς να μειώνουν σε 37-38 και στη συνέχεια να περνούν μπροστά με 39-38. Το ματς έγινε ντέρμπι, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-47. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα μετά τα μέσα της περιόδου να τρέχει ένα σερί 6-0 και να προηγείται με 68-60 και λίγο αργότερα με 69-62. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και παίζοντας… σκυλίσια άμυνα μείωσαν σε 69-68, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί στο τέλος που πανηγύρισαν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-18, 36-29, 50-47, 69-68

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 4 (2/6 σουτ), Βιλντόσα 6 (2/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτροβιτς 8 (3/3 δίποντα, 2/3 βολές), Λάζιτς, Μάρτιν 11 (2/6 δίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντόμπριτς 5 (1/6 σουτ), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 6 (1), Μπέντιλ 9 (2/8 σουτ, 5/5 βολές)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 23 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 6 (3/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μάρτιν 5 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν 16 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ 2, Χόλινς, Πόιθρες, Νίμπο 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές), Κόλσον 3 (1)