Φενερμπαχτσέ – Μπασκόνια 82-73

Η Φενερμπαχτσέ ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Μπασκόνια, βρήκε απαντήσεις στα ξεσπάσματα των Ισπανών και επικράτησε με 82-73, κάνοντας το πρώτο βήμα για το Final Four του Βελιγραδίου.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε μια «μαεστρική» εμφάνιση (10π., 11 ασίστ) και οδήγησε τη Φενερμπαχτσέ σε μια σχετικά εύκολη νίκη κόντρα στην Μπασκόνια με 82-73. Πρώτο βήμα για το Final Four από την τούρκικη ομάδα, σε δύο ημέρες το δεύτερο παιχνίδι (20/4, 20:45).

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν «υπερηχητικά» το ματς και ξέφυγαν άμεσα στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (21-11), με μπροστάρηδες τους Βέσελι, Νάναλι και Τόμπσον. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε δράση και η Φενέρ συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, η οποία έφτασε και στους 20 πόντους (43-23, 19′), με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 43-26.

Ο ρυθμός έμεινε ίδιος και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τη Φενέρ να διατηρεί τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (53-34, 24′). Ο Χουέρτας με τον Τζάνινγκ έδωσαν λύσεις στην Μπασκόνια (57-44, 26′), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (65-52). Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ προσπάθησαν να μειώσουν στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν μέχρι και το -7 (65-58, 32′), όμως η Φενέρ βρήκε λύσεις και άνοιξε ξανά τη διαφορά (71-58, 34′), φτάνοντας στην τελική επικράτησε με 82-73.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γουοναμέικερ (16π., 5 ριμπ.), Νάναλι (13π.), Βέσελι (13π., 8 ριμπ.) και Σλούκας (10π., 11 ασίστ), ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (16π., 6 ριμπ.), Μπομπουά (13π., 6 ριμπ.) και Βιλντόζα (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-26, 65-52, 82-73.