Σπουδαία ανατροπή για την Φενερμπαχτσέ (81-73)

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 81-73 της Μπαρτσελόνα και την υποχρέωσε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της.

Με τεράστια ανατροπή επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague η Φενερμπαχτσέ, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στη Μπαρτσελόνα, «αρπάζοντας» από τους «μπλαουγκράνα» και τη διαφορά.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 81-73 για την 28η αγωνιστική, καλύπτοντας το -1 από την ήττα της στη Βαρκελώνη και με ρεκόρ 17-10 συνεχίζει να ονειρεύεται το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υποχώρησαν στην τρίτη θέση με ρεκόρ 18-10.

Η Φενέρ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει από το -17 (13-30 στο 9΄) και μέσα από την αποτελεσματική άμυνά της πέτυχε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, «καλπάζοντας» μέχρι το τελικό 81-73.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζόναθαν Μότλι με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μάρκο Γκούντουριτς και 13 ο Ντέβιν Μπούκερ. Με 4 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ τελείωσε τον αγώνα ο Νικ Καλάθης στα 23 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Από την Μπαρτσελόνα, ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 37-40, 61-56, 81-73