Ρεάλ Μαδρίτης – Αρμάνι Μιλάνο 91-87: Με την ψυχή στο στόμα η Ρεάλ

Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αρμάνι, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 91-87 και να παραμείνει στο -1 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Ρεάλ επικράτησε της Αρμάνι στη Μαδρίτη με 91-87 για την 29η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης και του Ολυμπιακού.  Αυτή ήταν η 20η νίκη της Ρέαλ στη φετινή διοργάνωση (20-9), με τους Ισπανούς να είναι στο -1 από τους Πειραιώτες (21-8). Αντίθετα, η Αρμάνι έπεσε στο 12-16. Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Μούσα με 25 πόντους, ενώ από την Αρμάνι 17 είχε ο Νέιπερ και 16 ο Μέλι.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι, τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (8-7, 19-20) και την Ρεάλ να κλείνει την περίοδο στο +1 (24-23). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο (34-34, 40-40), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 42-40. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο (52-53, 61-62), με την Ρεάλ να μπαίνει στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, έχοντας ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (67-66). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ προηγήθηκε με πέντε (81-76), αλλά η Αρμάνι επέστρεψε και ισοφάρισε σε 84-84. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και έφτασαν στη νίκη με 91-87.