Μπαρτζώκας : «Παίξαμε υπό πίεση αλλά θέλαμε να κερδίσουμε στην έδρα μας»

O Γιώργος Μπαρτζώκας σχολίασε τη νίκη της Χίμκι επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τόνισε πως η ομάδα του έπαιζε κάτω από ιδιαίτερα μεγάλη πίεση, αλλά ήθελε πολύ να πετύχει αυτή την επικράτηση.

Η Χίμκι έπαιξε υπό τρομερή πίεση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, όπως τόνισε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αλλά η θέληση της ομάδας του για τη νίκη έφερε τελικά το επιθυμητό γι’ αυτήν αποτέλεσμα (79-73).

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Έλληνας τεχνικός:

«Ήταν πολύ δύσκολο, όπως είπα και στο ημίχρονο, ενάντια σε μία ομάδα η οποία έχει αρκετή εμπειρία και ταλέντο. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για 40 λεπτά. Αμυντικά σταθήκαμε καλά. Για αυτό το λόγο η ΤΣΣΚΑ σκόραρε 20 πόντους κάτω από το μέσο όρο της. Ήταν σημαντικό για εμάς να παίξουμε άμυνα και να μοιράσουμε την μπάλα.

Ότι και αν κάναμε κατέληγε σε ανοιχτά σουτ. Από την άλλη πλευρά, κάναμε αρκετά λάθη. Είμασταν πολύ στρεσαρισμένοι. Παίξαμε υπό μεγάλη πίεση αλλά θέλαμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι στην έδρα μας. Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι».