Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις 91-69: Επίδειξη δύναμης από τους «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα διέσυρε με 91-69 την Ζαλγκίρις και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Εuroleague.

Με ολοκληρωτική εμφάνιση στην επίθεση και σπουδαία άμυνα, η Μπαρτσελόνα δεν έδωσε το παραμικρό περιθώριο στη Ζαλγκίρις να πιστέψει ότι μπορεί να κάνει το «μπρέικ» στο Game 1 της προημιτελικής σειράς, επικρατώντας με 91-69.

Οι μπλαουγκράνα φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους από νωρίς κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +17 (48-31) και το δίδυμο των Νίκολα Μίροτιτς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) – Σερτάτς Σανλί (10 πόντοι με 4/5 σουτ) να κάνει θραύση απέναντι στη Ζάλγκιρις των 1/8 τριπόντων και της 1 ασίστ για 6 λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίζουν στο ίδιο τέμπο για το (66-53 στο 30′).

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό 91-69 να δίνει την νίκη στην Μπάρτσα και παράλληλα το προβάδισμα στην σειρά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 48-34, 66-53, 91-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 17 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4, Μαρτίνεθ 2, Κάλινιτς, Σατοράνσκι 4 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 8 (2), Αμπρίνες 10 (2), Τόμπι 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κούριτς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 12 (2), Μίροτιτς 15 (3/5 τρίποντα), Νάτζι.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 2, Γκεντράιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 9 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Μπιρούτις 7 (4 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 14 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/5 βολές), Πολονάρα 8(1), Ντίμσα 6, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλανόβας 4.