Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 65-53: Έχασε με… σκορ ημιχρόνου

Σε μία πολύ κακή βραδιά επιθετικά, ο Ολυμπιακός, που άντεξε για 30 λεπτά, ηττήθηκε με 65-53 από την Αρμάνι στο Μιλάνο και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ματς με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό (1-2) στο Μιλάνο! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πολύ άσχημο βράδυ επιθετικά και ηττήθηκε με 65-53 από την Αρμάνι (1-1) που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για φέτος στην Euroleague. Για 30 λεπτά άντεξαν οι Πειραιώτες και στη συνέχεια παραδόθηκαν στους Ιταλούς που είχαν περισσότερη ενέργεια.

Ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Γουόκαπ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Οι δυο τους όμως ήταν απελπιστικά μόνοι, με τους Πειραιώτες να στρέφουν πλέον την προσοχή τους στην Παρτιζάν. Από την άλλη, ο Μίροτιτς έκανε πάρτι με 20 πόντους ενώ 16 είχε ο Πάνγκος.

Με τον Μιλουτίνοβ να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του ο Ολυμπιακός έβρισε σκορ στο ξεκίνημα του ματς (2-4, 2’) ενώ ο Γουόκαπ με δύο τρίποντα έδινε λύσεις στους Πειραιώτες από την περιφέρεια (14-14, 7’) και δεν άφηνε τους Ιταλούς να χτίσουν διαφορές.

Με πέντε σερί πόντους του Φλακαντόρι η Αρμάνι βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (22-17, 11’) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ενώ με δύο τρίποντα από Κάνααν και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 26-25 (16’). Με δύο τεχνικές ποινές ο Κάνααν αποβλήθηκε από το ματς τρία λεπτά πριν το ημίχρονο όπου οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν με προβάδισμα ενός πόντου (31-32, 20’) χάρη σε πόντους από Πίτερς και Μιλουτίνοβ.

Μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μιλουτίνοβ, που πάλευε σε άμυνα και επίθεση μαζί με τον Γουόκαπ, σκόραρε για τον Ολυμπιακό (31-34, 23’), αλλά η Αρμάνι απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 από Μίροτιτς και Πάνγκος για το 38-34 (24’). Ο Παπανικολάου με τους πρώτους του πόντους μείωσε σε 40-39 (26’) για να τελειώσει η περίοδος στο 44-41 με ρεσιτάλ αστοχίας από τις δύο ομάδες.

Ένα καλάθι του Λούντζη κι ένα κάρφωμα του Φαλ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +1 (44-45, 32’) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τα λάθη στις δύο πλευρές του παρκέ, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε το ότι Μιλουτίνοβ και Γουόκαπ ήταν στο πάγκο για να πάρουν ανάσες και με ένα 9-0 βρέθηκε στο 53-45 (35’). Ο Πάπας που πέρασε στο παρκέ μετά την αποβολή του Λαρεντζάκη με πέντε φάουλ έβαλε ένα καλάθι για το 53-47 (37’) ύστερα από σχεδόν έξι λεπτά αφλογιστίας, αλλά το τρίποντο του Μίροτιτς στην επόμενη φάση (56-47, 38’) ουσιαστικά τελείωσε κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι πήρε τελικά τη νίκη με 65-53 και πανηγύρισε για πρώτη φορά στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες, Πάνγκος 16 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Τονούτ, Μέλι 3 (1), Καμαγκατέ 2, Φλακαντόρι 6 (1), Χολ 2, Σιλντς 12 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίροτιτς 20 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς, Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (0/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 2, Πάπας 2, Φαλ 2 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 6 (1/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πίτερς 4 (1/6 δίποντα), Μιλουτίνοβ 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα