Η Μονακό «ντύθηκε» με Αρμάνι στο Μιλάνο, 5η νίκη για τη Βαλένθια

Την τέταρτη διαδοχική νίκη της και τέταρτη στο σύνολο, πανηγύρισε η Μονακό στο Μιλάνο. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 72-66 της Αρμάνι, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, «βυθίζοντας» ακόμα περισσότερο τους Ιταλούς (ρεκόρ 1-5). Καθοριστική η συμβολή του Άλφα Ντιαλό στα τελευταία λεπτά, με τον γνώριμο μας από τη θητεία του στο Λαύριο να τελειώνει τον αγώνα με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Την τέταρτη διαδοχική νίκη της και τέταρτη στο σύνολο, πανηγύρισε η Μονακό στο Μιλάνο. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 72-66 της Αρμάνι, για την 6η αγωνιστική της Euroleague, «βυθίζοντας» ακόμα περισσότερο τους Ιταλούς (ρεκόρ 1-5).

Το δεύτερο εφετινό «διπλό» της Μονακό έφερε την υπογραφή του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και το τρίποντο στα 14΄΄ για τη λήξη που έριξε στο… καναβάτσο τους Ιταλούς (66-70), ήταν για ακόμη μία ο «παίκτης-κλειδί» της ομάδας του Πριγκιπάτου.

Καθοριστική η συμβολή του Άλφα Ντιαλό στα τελευταία λεπτά, με τον γνώριμο μας από τη θητεία του στο Λαύριο να τελειώνει τον αγώνα με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την Αρμάνι Μιλάνο ξεχώρισε ο Σαβόν Σιλντς με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 6 λάθη, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (9π., 9ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 48-52, 66-72

Στη Βαλένθια, οι «νυχτερίδες» πήραν τη δεύτερη σερί νίκη τους και πέμπτη στο σύνολο, παραμένοντας στα… ψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού επικράτησε με 79-71 της Άλμπα Βερολίνου, η οποία υποχώρησε στο 1-5.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -4 (63-67 στο 36΄), αλλά με τον Σέμι Οτζελέγε να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-4 για να φτάσουν στη νίκη πιο άνετα απ` ό,τι δείχνει το τελικό 79-71.

Ο Αμερικανός φόργουορντ της Βαλένθια τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους Γερμανούς πάλεψε με 16 πόντους ο Ματ Τόμας.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 41-39, 56-54, 79-71