Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις Κάουνας 73-71: Πήραν το θρίλερ οι «Πράσινοι» με οδηγό τον Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη σε ένα πραγματικό θρίλερ στο ΟΑΚΑ με 73-71 κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας, με Μήτογλου και Σλούκα να πρωταγωνιστούν.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το θρίλερ του ΟΑΚΑ κόντρα στη Ζαλγκίρις με 73-71, επικρατώντας στο τελευταίο λεπτό με εύστοχες βολές του Σλούκα και του Γκριγκόνις.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και αυτός που κράτησε «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό σε πολλές στιγμές ήταν ο Ντίνος Μήτογλου που τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, με τον Σλούκα να είναι καθοριστικός με τις βολές που εκτέλεσε στο τέλος και να τελειώνει το ματς με 16 πόντους.

Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη ανέβηκαν σε ρεκόρ 4-4, όσο έχει και ο Ολυμπιακός, με τη Ζαλγκίρις να πέφτει σε 3-5.

Το ματς

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με καλό ρυθμό καθώς και οι 2 ομάδες ήταν άστοχες και υπέπεσαν σε πολλά λάθη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από τον Έβανς και τη Ζαλγκίρις μετά από 2.5 λεπτά αγώνα.

Ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού το τελευταίο διάστημα, ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε τους «πράσινους» στο παιχνίδι με τρίποντο, ύστερα από 3.5 λεπτά αγώνα (3-4).

Πολλά λάθη για τον Παναθηναϊκό στο δεκάλεπτο (6), κάτι που επέτρεψε στη Ζαλγκίρις να προηγηθεί με 13 15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Μπιρούτις ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στη Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (20-25), πριν ισοφαρίσει ο Βιλντόζα σε 25-25 στα μισά του δεκαλέπτου.

Ένα ξέσπασμα από τη Ζαλγκίρις, με τον Μήτρου – Λονγκ να ευστοχεί σε 2 συνεχόμενα τρίποντα, της έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (29-36) πριν το σερί 6-0 του Παναθηναϊκού που μείωσε σε 35-36. Ακόμη ένα τρίποντο για τους Λιθουανούς, από τον Ντίμσα, αυτή τη φορά, και μία βολή του Γκραντ διαμόρφωσαν το 36-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλο πρόβλημα για τους «πράσινους», η αστοχία στις βολές με μόλις 8/17 εύστοχες στο πρώτο 20λεπτο.

Ο Μπουτκεβίτσιους ξεκίνησε με δύο δικά του καλάθια το δεύτερο ημίχρονο, με τον Σλούκα να εκτελεί για τρεις (39-43). Ακόμη ένα τρίποντο από τον Μήτογλου, μείωσε στον πόντο για τον Παναθηναϊκό (42-43).

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων και έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο για το 47-46. Ο Χέιζ θα ξαναβάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους, με την περίοδο να λήγει με νέο καλάθι του Μήτογλου για το 53-52.

Το πρώτο μισό της 4ης περιόδου, ήταν ένα επιθετικός μονόλογος του Σμιτς της Ζαλγκίρις, που πέτυχε 12 πόντους, όλους της ομάδας του για να βρεθεί μπροστά με 62-64 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου.

Ο Σμιτς από πρωταγωνιστής κατέληξε μοιραίος για τη Ζαλγκίρις, καθώς έφτασε τα 5 φάουλ με επιθετικό, 1 λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού και αποβλήθηκε.

Ο Σλούκας με βολές έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 71-68, όμως το τρίποντο του Μάνεκ 13″ πριν το τέλος έφερε το ματς στην ισοπαλία με 71-71.

Ο Σλούκας κέρδισε ακόμη ένα φάουλ ευστοχώντας σε 1 βολή, ο Γκριγκόνις έκλεψε και κέρδισε ακόμη ένα φάουλ, ευστόχησε και αυτός μόνο σε μία βολή για το 73-71 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να εκδηλώσει σουτ στα τελευταία 4 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκραντ 10 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λεσόρ 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 19 (3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 2

Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 6 (2), Λεκάβιτσους, Χέιζ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Σμιτς 15 (4/4 τρίποντα), Μπιρούτις 9 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντιμσά 9 (1), Μάνεκ 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπουτκέβιτσους 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ουλάνοβας 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)