«Όργια» από τον Λάρκιν και διπλό για την Έφες (89-97) – Λύγισε στο τέλος την Αρμάνι η Παρτίζαν (82-69)

Μεγάλες νίκες πανηγύρισαν η Αναντολού Έφες και Παρτίζαν απέναντι σε Άλμπα Βερολίνου και Αρμάνι Μιλάνο αντίστοιχα.

Ένα ξέσπασμα της Παρτίζαν στον… επίλογο του αγώνα, ήταν αρκετό για την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, προκειμένου να κλείσει τη «διαβολοβδομάδα» με δύο νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Οι Σέρβοι έκαμψαν την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο στο Βελιγράδι, για την 13η αγωνιστική της Euroleague και με το τελικό 82-69 συμπλήρωσαν τις τρεις σερί νίκες και έδωσαν θετικό πρόσημο στο ρεκόρ τους (7-6). Στον αντίποδα, οι Ιταλοί υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα και ένατη στο σύνολο.

Οι Σέρβοι, που είχαν βρεθεί στο -15 (45-60) στο 26΄, «καθάρισαν» τον αγώνα στην τέταρτη περίοδο, όταν με σεμιναριακή απόδοση σε άμυνα και επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-7 δίνοντας σε ένα ματς που… μύριζε στραβοπάτημα, διαστάσεις θριάμβου.

Με 19 πόντους και 3/5 τρίποντα ο Κέβιν Πάντερ αποτέλεσε και πάλι τον πρωταγωνιστή της επιτυχίας, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπρούνο Καμπόκλο (16π., 3/3τρ.) και Ζακ ΛεΝτέι (15π.). Από την Αρμάνι, για ακόμη μία φορά πάλευε μόνος ο Σέιβον Σιλντς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 39-44, 61-62, 82-69.

Η Αναντολού Έφες των απουσιών πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο, απέναντι στην ουραγό Άλμπα και ολοκλήρωσε δίχως απώλειες τη… διαβολοβδομάδα της Euroleague. Η τουρκική ομάδα επικράτησε με 97-89 των Γερμανών, για την 13η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 7-6 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 11η ήττα τους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα από την άμυνά τους στο πρώτο ημίχρονο να ελέγξουν την τύχη τους και με αποκορύφωμα τη δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (40-37). Ωστόσο, στην επανάληψη η παραγωγικότητα της Αναντολού χτύπησε… κόκκινο και με ανατροπή ανέκτησε το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.

Πρώτο βιολί της τουρκικής επίθεσης ο Σέιν Λάρκιν με 32 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ από την Άλμπα οι 31 πόντοι (career high) του Γιοχάνες Τίμαν δεν ήταν αρκετοί για την υπέρβαση…

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 65-64, 89-97