Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο 79-74: Το έκανε θρίλερ, αλλά μπήκε με το δεξί

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από την Αρμάνι Μιλάνο, προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στην τρίτη περίοδο, ωστόσο ισοφαρίστηκε δύο λεπτά πριν το φινάλε. Όμως οι Ερυθρόλευκοι είχαν την απάντηση και μπήκαν με το δεξί στο 2024.

Ο Ολυμπιακός αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 79-74 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 18η αγωνιστική της Euroleague, και ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα τις υποχρεώσεις του στο 2024. Πρώτοι σκόρερ για τους Ερυθρόλευκους οι Πίτερς (16) και ο Μιλουτίνοφ (13), οι οποίοι πλέον επικεντρώνονται στην αναμέτρηση της Πέμπτης κόντρα στην Μονακό.

1ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
O Oλυμπιακός μπορεί να δέχτηκε πρώτος καλάθι, ωστόσο στην συνέχεια απάντησε με ένα σερί 10 πόντων που ανάγκασε τον Ετόρε Μεσίνα να ζητήσει τάιμ άουτ, στα 4 λεπτά. Στη συνέχεια η Αρμάνι, έκλεισε καλά τους χώρους στην άμυνά της, ενώ στην επίθεση βρήκε καλάθια με τους Φλακαντόρι, Νέιπιερ και Μέλι, μειώνοντας σιγά σιγά την διαφορά. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Τονούτ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων και να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι τα μέσα της περιόδου, όταν και η Ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά με το τρίποντο του Λαρεντζάκη και τους σημαντικούς πόντους του Μιλουτίνοφ με τους οποίους η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με 31-26. Παρ΄ όλα αυτά, η ιταλική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5 πόντους, έχοντας για πρώτους σκόρερ τους Λαρεντζάκη (8) και τον Μιλουτίνοφ (9).

2ο ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και πήρε αμέσως το μεγαλύτερο προβάδισμά του στο παιχνίδι, όντας στο +10 (45-35), δείχνοντας πως είναι αποφασισμένος να πάρει την νίκη. Οι Ερυθρόλευκοι παγίωσαν τη διαφορά 10 πόντων, ενώ βρέθηκαν και στο +13 (56-43), τέσσερα λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι και ανέβασαν τη διαφορά στους 15 πόντους (63-48) και τελικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 13 πόντους (63-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν με την φωτιά αφού επέτρεψαν στην Αρμάνι να βρει ρυθμό στην επίθεση, με την ιταλική ομάδα αρχικά να μειώνει και να φτάνει στην ισοφάριση με τις βολές του Νέιπιερ (74-74) δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι δεν κάηκαν αφού είχαν την απάντηση και με το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος και το κάρφωμα του Πίτερς έφτασαν στο τελικό 79-74 και την 10η νίκη της σεζόν στην Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάναν 6 (3/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (2), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 16 (4/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 2 (1/4 σουτ)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πόιθρες 4 (2/6 δίποντα), Μπορτολάνι 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 13 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μέλι 4, Νέιπιερ 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Χολ 2 (1/6 δίποντα), Χάινς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόγκτμαν 4