Mε 6/8 τρίποντα ξεκίνησε η Ρεάλ – Έβαλε 28 στην πρώτη περίοδο

Τα έβαλε όλα η Ρεάλ στην πρώτη περίοδο και έφυγε +18.

Ένα βουνό έχει να ανέβει ο Ολυμπιακός μετά την πρώτη περίοδο του ημιτελικού του. Και αυτό γιατί η Ρεάλ κατάφερε μόλις στο 10΄ να έχει 18 πόντους προβάδισμα: 28-10 σε σκορ που τα λέει όλα. Και για την επίθεση των Ισπανών και για την επίθεση και την άμυνα των Ελλήνων.

Πώς δέχτηκε 28 πόντους σε μια περίοδο η ομάδα του Μπαρτζώκα; Με τη Ρέαλ να βάζει τρίποντα λες και πετούσε βότσαλα : 3/3 ο Χεζόνια, 2/2 ο Μούσα, 1/1 ο Γιαμπουσελέ. Είχε 6/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Τσους Ματέο.

Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 2/8 τρίποντα και με τον Ταβάρες να μοιράζει τάπες αναγκάζοντας τον σε 2/7 και από το δίποντο.