Ουνικάχα Μάλαγα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-89

Δυσκολεύτηκε πολύ στην Ισπανία η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αλλά τελικά επικράτησε με 89-80 της Μάλαγα και έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το καθήκον της έκανε στη Μάλαγα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε δύσκολα με 89-80 της Ουνικάχα και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου έχει συγκάτοικο τον Ολυμπιακό.

Οι πάικτες της ΤΣΣΚΑ μπήκαν δυνατά στο παρκέ και πήραν ένα προβάδισμα 11 πόντων (10-21) και το διατήρησαν μέχρι την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (16-27). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (37-38) με 2 εύστοχες βολές του Κάρλος Σουάρεθ τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Όμως η ρώσικη αρκούδα έβγαλε αντίδραση και ξέφυγε με εφτά (39-46) με την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 9 πόντων (46-55) με δίποντο του Κλάιμπερν στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά τότε οι παίκτες του Χουάν Πλάθα επέστρεψαν και με ένα επιμέρους σκορ 18-3 ξέφυγαν με έξι (64-58) στο 28ο λεπτό. Για τα επόμενα εφτά λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στο τέλος έμειναν από δυνάμεις και έδωσαν το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 21 πόντους και τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κόρι Χίγκινς με 14. Από τους Ισπανούς καλύτερος ήταν ο Τζέιμς Ογκουστίν με 18 πόντους (8/9 δίποντα) και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 39-46, 65-63, 80-89

Ουνικάχα Μάλαγα (Χουάν Πλάθα): ΜακΚάλουμ 12, Ντίαζ 5, Σαλίν 5, Ντίεθ 2, Μιλοσάβλιεβιτς 4, Νέντοβιτς, Σερμαντίνι 4, Βατσίνσκι 15, Μπρουκς 2, Ογκουστίν 18 (9 ριμπ.), Σουάρεζ 13, Μούσλι.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): ΝτεΚολό 13, Αστάπκοβιτς, Γκαβρίλοφ, Ροντρίγκεθ 21, Βοροντσέβιτς 13, Κλάιμπερν 6, Χίγκινς 14, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 6, Χάντερ 10, Μακίεφ