Φενέρμπαχτσε – Χίμκι 93-85

Το 2/2 έκανε η Φενέρμπαχτσε επικρατώντας της Χίμκι 93-85 στην Πόλη, με έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων!

Με κορυφαίους τους Ντίξον και Μέλι, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Χίμκι στην Κωνσταντινούπολη και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση. Πάλεψαν καθόλη τη διάρκεια του ματς οι Ρώσοι, αλλά υπέκυψαν τελικά μπροστά την επιθετική πολυφωνία της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Μέλι (16π.), Σλούκας (13π.), Ντατόμε (14 π.), Ντίξον (14π.), Βέσελι (12π.)

Ο δαιμόνιος Ντίξον και τα σουτ του πίσω από τα 6,75 ήταν σωτήριοι για τους γηπεδούχους, όταν ο Κρόκερ έφερε το παιχνίδι στα ίσα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με λιγότερα από 8 λεπτά να απομένουν (66-66). Ο Αλεξέι Σβεντ και πάλι διακριθείς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (26 πόντους, 8 ασίστ), μαζί του και ο Κρόκερ (17 πόντους).

Η Χίμκι μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και πήρε ένα προβάδισμα 9-11, το οποίο χάθηκε λίγο αργότερα με τη Φενέρ να παίρνει κεφάλισ το σκορ 17-11 και να το κρατάει μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι Τούρκοι με τους Μέλι και Ένις άγγιξαν και τη διψήφια διαφορά (41-32, 14′), κάτι που έγινε τελικώς δια χειρός Σλούκα (54-43, 20′).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τους Μίκι και Σβεντ  και πλησίασαν στον πόντο, όμως ο Ντατόμε από την άλλη πλευρά κρατούσε την Φενέρ σε θέση οδηγού. Ο Κρόκερ ισοφάρισε με τρίποντο αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε ο Ντίξον και τα τρίποντά του για το 77-70. Ο Σβεντ μείωσε, όμως Ντίξον και Σλούκας δεν άφησαν τη νίκη να χαθεί.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 54-43, 66-63, 93-85.