Νταρουσάφακα – Μπαρτσελόνα 71-79

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Νταρουσάφακα, όμως στα κρίσιμα είχε τις λύσεις και επικράτησε 79-71 στην Τουρκία.

Έδειξε χαρακτήρα η Μπαρτσελόνα στην Τουρκία και παρότι η Νταρουσάφακα ήταν άκρως ανταγωνιστική, κατέκτησε την εκτός έδρας νίκη με σκορ 79-71 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι φιλοξενούμενοι με ξεσπάσματα έκλεισαν το ημίχρονο με εφτά πόντους μπροστά (40-47) είδαν την Νταρού να επιστρέφει στο ματς μέσω του εκπληκτικού Μάικλ Έρικ, όμως στα κρίσιμα μίλησε η ποιότητα των Ερτέλ και Σίνγκλετον, για να καμφθεί τελικά η αντίσταση της ομάδας του Ερντογάν.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Καταλανούς στην φετινή Ευρωλίγκα με το ρεκόρ τους φτανει στο 2-2, την ώρα που η Νταρουσάφακα έμεινε στο 1-4. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κρις Σίνγκλετον με 17 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Μάικλ Έρικ σταμάτησε στους 17.

ΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕΡΙΚ ΚΑΙ ΤΟΜΙΤΣ

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στο 100%. Οι Καταλανοί με τον Τόμιτς για οδηγό έφτασαν στο 3-13 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης, για να μειώσει ο ΜακΚάλουμ με διποντο στους 8 (5-13). Το ίδιο έκανε και αργότερα ο πρώην γκαρντ της Μάλαγα (7-15), για να τον ακολουθήσει με πέντε σερί πόντους ο Μπράουν για το 13-19. Η είσοδος του Έρικ διόρθωσε κάπως τα πράγματα για τους Τούρκους και με δίποντο μείωσε σε 15-22, ο Ντεμίρ σκόραρε από τα 6,75μ στο 18-22 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-23.

Ο πάλαι ποτέ παίκτης της ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στους ψηλούς του Πέσιτς, μείωσε σε 20-24 και ο Ντίμπλερ μείωσε στους 2 (22-24). Ο Ερικ και πάλι έφτασε την απόσταση στον πόντο με τους Καταλανούς (26-27) για να πάρει μπρος ο Σίνγκλετον και να ρολάρουν οι φιλοξενούμενοι. Μαζί με τον Ρίμπας το ματς έφτασε στο 28-33 και ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού με ένα ακόμα τρίποντο διαμόρφωσε το 30-38. Ο Σίνγκλετον με 11ο του πόντο έστειλε την αναμέτρηση στο 31-41 για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-47.

Ο ΣΙΝΓΚΛΕΤΟΝ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Επιστρέφοντας στο ματς οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστές τους Στάντον Κιντ και…. Μάικλ Έρικ. Ετρεξαν καλά το παρκέ, δεν άφησαν περιθώρια στην Μπαρτσελόνα και με ένα 9-0 το παιχνίδι έφτασε σε 3 λεπτά στο 49-47. Ενα 4-0 των φιλοξενούμενων ήταν αιτία για το 49-51 για να επιστρέψει και πάλι η Νταρού με τον συνήθη ύποπτο, Ερικ, να πραγματοποιεί το 53-51. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι με χέρι στο σκορ, με τον Έβανς πάντως να παίρνει επάνω του τις επιθέσεις και να κάνει το 59-56. Η Ντεμίρ έγραψε το 61-56 και ο Οζμιρακ το 64-58 σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου.

Το επιμέρους 24-11 του προηγούμενου δεκαλέπτου είχε δώσει και την πρωτοβουλία των κινήσεων στην Νταρού, όμως ο Ερτέλ είχε αντίθετη αποψη και ροκάνισε την απόσταση στους 2 (64-62). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν το δικό τους 9-0 σερί, το οποίο σταμάτησε ο Στάντον Κιντ με μία βολή.

Καλά κρατούσε το ντέρμπι στην Τουρκία, ο Ερικ ισοφάρισε σε 67-67 και σε 69-69 με 3’32’’ για το τέλος. Κάπου εκεί ανέλαβαν δράση τα βαριά όπλα της Μπαρτσελόνα, ο Τόμιτς με 2/2 και ο Σίνγκλετον με δίποντο διαμόρφωσαν το 69-73, με τον Αμερικανό φόργουορντ να παίρνει και το φάουλ και από τις βολές να γράφει το 69-74. Ο Ερτέλ έκανε το 69-76 από τις βολές, με το ματς ουσιαστικά να έχει πάρει ήδη το δρόμο του και οι Καταλανοί πανηγύρισαν τη δεύτερη τους νίκη στη διοργάνωση. Η Νταρουσάφακα την τελευταία περίοδο έμεινε στους 7 πόντους, με την επιθετική της δυστοκία να είναι ο λόγος για το κακό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-47, 64-58, 71-79