Χίμκι – Γκραν Κανάρια 87-72

Ο Αλεξέι Σβεντ ήταν για ακόμα ένα βράδυ εκπληκτικός για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 87-72 . Πρώτη νίκη μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες για τους Ρώσους

Με χαρακτηριστική ευκολία ήρθε η πρώτη η νίκη για την Χίμκι στην φετινή Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με μπροστάρη τον Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους, 7 ασίστ και άξιους συμπαραστάτες τους Κρόκερ (17π) και Γκιλ (15π), επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 87-72 στη Ρωσία. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντι Τζέι Στρόμπερι με 9 και Μάρκους Ερικσον με 8.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με την Χίμκι να ξεσπάει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων (25-21). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε «φωτιά» στο δεύτερο δεκάλεπτο και αύξησε την υπέρ της διαφορά στους 16 πόντους (49-33).

Η Χίμκι κυριάρχησε και στην 3η περίοδο, διατηρώντας το προβάδισμα της, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 25 πόντους. Η ισπανική ομάδα δεν μπόρεσε να επιστρέψει, με αποτέλεσμα το 4ο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα και τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72