Ζαλγκίρις Κάουνας – Ρεάλ Μαδρίτης 79-90

Μια Ζαλγκίρις που βρισκόταν μπροστά στο σκορ σχεδόν καθόλη τη διάρκεια του ματς, λύγισε εν τέλει μπροστά στη Βασίλισσα της Ευρώπης και ηττήθηκε με 79-90. Αήττητοι οι Μαδριλένοι που έκαναν το 5/5.

Η Ζαλγκίρις ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο στο Κάουνας. Η Βασίλισσα Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε στη συνέχεια και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Γιανκούνας (18 π. 3 ασίστ) και Γουόλτερς (16 π., 5 ασίστ) οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους. Οι Ράντολφ (16 π.) , Αγιόν (13 π.) , Γιούλ (10π.) και Φερνάντεθ (15π.) οι διακριθέντες για τους Μαδριλένους. Μπλακ άουτ για τους Λιθουανούς στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, με τη Ρεάλ να παίρνει τελικά τη νίκη με 90-79 που δεν φανερώνει την πραγματική εξέλιξη του παιχνιδιού!

Οι Λιθουανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχτισαν μια διαφορά και τη διατήρησαν ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (32-18). Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους με καλάθι του Αγιόν. Με υπομονή μάζεψαν τη διαφορά με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ που έκανε το 34-30. Η Ζαλγκίρις όμως με Μιλάνκις και Γόλτερς απομακρύνθηκαν και πάλι στο +8 με τρία περίπου λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο.

Ο Ράντολφ μπήκε στην επιθετική εξίσωση για τους φιλοξενούμενους που έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-43. Στην τρίτη περίοδο και πάλι με «δράστη» τον Άντονι Ράντολφ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (44-46). Ο Γιανκούνας ισοφάρισε για την Ζαλγκίρις που πήρε και πάλι τα ηνία του ματς, με τη διαφορά να φτάνει και πάλι στο +10 (64-54) με 03:30 να απομένουν. Η Ρεάλ τη ροκάνισε με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-62.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Μαδριλένοι κυνηγούσαν. Μέχρι το 71-71 του Αγιόν. Ο Ρούντι Φερνάντεθ με τρίποντο έκανε το 73-76 με 04:22 λεπτά να απομένουν και έκτοτε η ομάδα του Λάσο δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Ασταμάτητοι οι φιλοξενούμενοι πίσω από τα 6,75 πήραν τελικά τη νίκη με 90-79 και έφτασαν τα πέντε σερί νικηφόρα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 44-43, 68-62, 79-90.