Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ρεάλ Μαδρίτης 66-87

Κέρδισε άνετα με 87-66 τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ.

H Ρεάλ Μαδρίτης απλώς… κυριάρχησε στο Τελ Αβίβ κερδίζοντας με 87-66 της Μακάμπι και έδειξε πως αυτή τη στιγμή είναι η πιό φορμαρισμένη ομάδα στην Ευρωλίγκα παραμένοντας αήττητη έως τώρα στη διοργάνωση.

Οι δυο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαιναν πόντο- πόντο με τη Ρεάλ να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα (15-18), αλλά στη συνέχεια οι Ισπανοί… πάτησαν το γκάζι.

Με τον Κάρολ να «πολυβολεί» από την περιφέρεια και με 4/5 τρίποντα έκαναν επιμέρους σκορ 21-2 και από το 19-20 στο 12’ προηγήθηκαν με 21-41 στο 19’ παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ.

Κυριάρχησαν σε όλο το παρκέ, ήταν πολύ αποτελεσματικοί στην άμυνα με τον Αγιόν να είναι απροσπέλαστος και τον Καμπάτσο να δίνει λύσεις απέναντι στους γκαρντ των Ισραηλινών. Ετσι η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο και τελείωσε το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα με 23-41.

Στο 25’με το σκορ 35-59 το ματς διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά λόγω βλάβης στο χρονόμετρο. Παρόλα αυτά οι Μαδριλένοι δεν επηρεάστηκαν και διατήρησαν την υπεροχή τους. Ο Ταβάρες δέσποζε μέσα στις ρακέτες και δεν επέτρεπε στους Ισραηλινούς να πλησιάσουν, ενώ ο Γιούλ με τον Ρέγιες έδιναν λύσεις στην επίθεση.

Έτσι η διαφορά έφτασε στους 26 πόντους (35-61 στο 27’) με τη Μακάμπι να μην μπορεί όχι απλώς να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά να έχει γίνει έρμαιο στα χέρια των Ισπανών.

Η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους μέσα στο Τελ Αβίβ (48-78 στο 34’) με τη Ρεάλ να φτάνει στην επικράτηση με το τελικό 63-87 και να επιβεβαιώνει πως βρίσκεται σε απίστευτη κατάσταση.

Από τους Ισπανούς οι Γιούλ (17 π., 5/8τριπ), Κάρολ (16π., 4/5τριπ) και Αγιόν (12π. 12ρ.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ οι Ο΄Μπράιαντ (17π. 7ρ) και Σέσιονς (11π.) προσπάθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87