Αρμάνι Μιλάνο – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 85-90

Οι Ρώσοι έφτασαν το 6-0 στην Ευρωλίγκα, νικώντας στην έδρα της Αρμάνι με 90-85 παρότι έχαναν με 13 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Ένα τάιμ άουτ στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν αρκετό για να γυρίσει τον διακόπτη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Μιλάνο.Οι Μοσχοβίτες έχαναν με 64-51 εξαιτίας του φοβερού Μάικ Τζέιμς, όμως από εκείνη τη στιγμή και έπειτα πραγματοποίησαν ένα 29-19 επιμέρους και απέδρασαν με το 90-85 από την έδρα της Αρμάνι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έχει πλέον 6-0 στην Ευρωλίγκα, με τους γηπεδούχους να χάνουν μία τεράστια ευκαιρία για ένα αποτέλεσμα που ουσιαστικά θα τους ανέβαζε επίπεδο στην διοργάνωση.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ο Νάντο Ντε Κολό με 18 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κόρι Χίγκινς επιθετικά, αφού σταμάτησε στους 23 πόντους. Οσο για την Αρμάνι Μιλάνο, ο Μάικ Τζέιμς είχε 16 πόντους με 12 ασίστ αλλά και 1/9 τρίποντα, με τον Μίτσοφ να είναι ο πρώτος σκόρερ της με 24 πόντους.

ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ ΣΤΟ Α ΜΕΡΟΣ

Ιδανική αρχή για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία με τον Κλάιμπερν για οδηγό προηγήθηκε με εφτά πόντους (0-7) σε 2,5 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Ταρζέφσκι έσπασε το… ρόδι για τους Ιταλούς που ροκάνισαν τη διαφορά στον πόντο (8-9)με τον Ντε Κολό να ξεκολλάει την ομάδα του και να σκοράρει για το 8-11. Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε ξανά πρωτοβουλίες και με εφτά πόντους στη συνέχεια ήταν ο λόγος για το προσπέρασμα της Αρμάνι με 19-16 και με ένα λεπτό για το δεκάλεπτο. Ο Γκουντάιτις σκόραρε για το 21-16 με το σκορ αυτό να οδηγεί τους δύο αντιπάλους στη δεύτερη περίοδο.

H ΤΣΣΚΑ έκανε την αντεπίθεσή της γρήγορα και ισοφάρισε σε 23-23 με τον Χάινς και προσπέρασε με τον Κλάιμπερν (23-25).

Το ματς για ώρα παίχτηκε στη δύναμη, ο Κλάιμπερν παρέμεινε ενεργός για την ομάδα του Ιτούδη (29-31) με τον Οθέλο Χάντερ να του δίνει βοήθειες για το 29-33.

Ο Σέρχιο με 4:24 για το ημίχρονο έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στους 7 πόντους (29-36),με τους Γκουντάιτις και Μπερτάνς να αναλαμβάνουν δράση για την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι δύο τους λοιπόν ισοφάρισαν σε 36-36, με τον Λετονό με ένα ακόμα τρίποντο να γράφει το 39-38.

Στο ημίχρονο οι Μιλανέζοι μπήκαν με ισχνό προβάδισμα (41-40), δείχνοντας πάντως τις διαθέσεις τους στους Μοσχοβίτες.

ΕΦΤΑΣΕ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 13 ΠΟΝΤΟΥΣ

Ο Μίτσοφ μπορει να είχε μέτρια απόδοση στο πρώτο μέρος, ήταν σούπερ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου απέναντι στην πάλαι ποτέ παλιά του ομάδα. Με δικούς του πόντους η Αρμάνι έτρεξε ένα 7-0 και στην πορεία με ένα ακόμα του τρίποντο διαμόρφωσε το 51-43. Ο Τζέιμς δεν σκόραρε, όμως μοίραζε ασίστ. Ετσι με την 8η τελική του πάσα, σέρβιρε στον Ταρζέφσκι για το (53-45) και με κλέψιμο και μία ακόμα ασίστ προς τον Μίτσοφ, βοήθησε για το 56-45. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να είναι ωφέλιμος για την Αρμάνι, πέτυχε το 58-48 και με την 10η ασίστ του πάσαρε στον Μπερτάνς για το 60-48.

Ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 64-51 με δίποντο, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Ιτούδη, κίνηση που είχε πάντως αποτέλεσμα.

ΕΝΑ ΤΑΪΜ ΑΟΥΤ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ντε Κολό με τον Χίγκινς πέτυχαν δύο σουτ για το 64-56, με τον Αμερικανό να μειώνει με κάρφωμα στους -6 (64-58).

Οι Ρώσοι με τον Ντε Κολό ξανά έριξαν κι άλλο την απόσταση στους 3 (64-61), τρέχοντας ένα 10-0 σερί μετά το τάιμ άουτ.

Ο Γάλλος γκαρντ ήταν στη ζώνη του λυκόφωτος, ένα ακόμα τρίποντό του ισοφάρισε το ματς, με τον Τζέιμς μάλιστα να υποπίπτει σε αντιαθλητικό φάουλ μετά από λάθος του και τον Πέτερς να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (66-68). Παρά την ισοφάριση του Γκουντάιτις και πάλι «μίλησε» ο Ντε Κολό, με τον Τζέιμς να μειώνει σε 70-72 με οχτώ λεπτά για το τέλος.

Ο Χίγκινς πέτυχε το δίποντο για το 71-75 και ο Πέτερς το 71-77 με 5 λεπτά για το τέλος. Η Αρμάνι δεν έπαιρνε φάουλ ούτε με αίτηση στην επίθεση (εκβίασε δύο προσπάθειες ο Τζέιμς) και ο Μπρουκς με σουτ από τα 6 μέτρα μείωσε στους 4 (73-77).

Από τις βολές οι γηπεδούχοι έκαναν το 77-79 με 3:16 πριν την λήξη και στη συνέχεια ο Μάικ Τζέιμς με το πρώτο του τρίποντο στο ματς (έπειτα από 7 προσπάθειες) διαμόρφωσε το 80-80.

Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε γρήγορα με ένα 4-0 για το 80-84, με τον Χάινς και να σκοράρει αλλά και να κόβει στην αμέσως επόμενη φάση τον Τζέιμς σε μπάσιμο. Ο Χίγκινς μετά από φάουλ πραγματοποίησε το 80-86 με τους Ρώσους να είναι ένα βήμα πριν το 6-0 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Ο Γκουντάιτις απλά μείωσε, ο Χίγκινς με τον Χάινς έβαλαν τέλος στο ματς και η Αρμάνι δεν κατάφερε να φύγει νικήτρια στην έδρα της.