Ολυμπιακός – Ρίγα 51-70

Η Γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού άντεξε για περίπου ένα ημίχρονο απέναντι στη Ρίγα, χάνοντας τελικά με 19 πόντους διαφορά.

Με το βαρύ 51-70 ηττήθηκε από τη Ρίγα στο ΣΕΦ, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη στάθηκε ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο τα σκορ διαμορφώθηκε στο 31-34 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη συνέχεια όμως η Ρίγα πάτησε το… γκάζι, ειδικότερα στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έτρεξε επιμέρους 12-23! Η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους, ήταν η μοναδική από το ελληνικό συγκρότημα που κατάφερε να σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων.

Ουσιαστικά η συμμετοχή των ερυθρόλευκων είναι διαδικαστική, καθώς αυτή ήταν η 5η τους ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Αντιθέτως η Ρίγα πήγε στο 3-2 και συνεχίζει στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70