Νταρουσάφακα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-73

Η ομάδα του Ελληνα τεχνικού πραγματοποίησε εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας από το -16 με το οποίο βρέθηκε να χάνει, χάρη σε επιμέρους 22-6!

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε μέσα στην Κωνσταντινούπολη τη Νταρουσάφακα με 73-71 ! Τρίτη νίκη για τους Ισραηλινούς σε 11 ματς και δεύτερη επί ημερών του Ελληνα τεχνικού στην «ομάδα του λαού»! Στη μία και μοναδική παρέμειναν οι Τούρκοι.

Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (17-17) η ομάδα του Ελληνα τεχνικού βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ στα δύο επόμενα, με διαφορές που ξεπερνούσαν αρκετές φορές τα διψήφια επίπεδα, φτάνοντας ακόμη και στο +16 (61-45 στο 28’).

Στην τελευταία περίοδο όμως έδωσαν μια σπουδαία «παράσταση» από τα 6,75μ., σε συνδυασμό βεβαίως με «σκυλίσια» άμυνα. Ουίλμπεκιν (πέτυχε δύο) Κέντρικ, Ντιμπαρτολομέο και Ο’ Μπράιαντ «βομβάρδισαν» με την Μακάμπι να τρέχει απίστευτο επιμέρους σκορ 6-22, να προσπερνά με 68-73 και να παίρνει μια εντυπωσιακή νίκη!

Σημείο-κλειδί για το συγκρότημα του Τελ Αβίβ η κυριαρχία στα ριμπάουντ με 46 έναντι 33, εκ των οποίων τα 13 επιθετικά. Φυσικά πρέπει να σταθούμε και στα 10/22 τρίποντα των νικητών, που είχαν κορυφαίο τον Τζόνι Ο’ Μπράιαντ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ!

Από κοντά και οι Ρέι Κέντρικ, Σκότι Ουίλμπεκιν, Τζον Ντιμπαρτολομέο και Ταρίκ Μπλακ που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Από τη Νταρουσάφακα ο Ερικ Μάικλ είχε 20 πόντους όμως ήταν μόνος…

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73