Μπάγερν Μονάχου – Μπουντούτσνοστ 93-88

Η Μπουντούτσνοστ έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, αλλά η Μπάγερν Μονάχου με ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψαν από το -17 και επικράτησαν με 93-88.

Η Μπάγερν Μονάχου φιλοξένησε στην Audi Dome την Μπουντούτσνοστ για τη 15η αγωνιστική της Euroleague. Οι παίκτες του Αλαξάνταρ Ντζίκιτς προσπάθησαν να κάνουν το… ριφιφί και να φύγουν με τη νίκη.

Πράγματι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς σαν… γηπεδούχοι. Έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (21-14) και έφτασαν στο 14′ να είναι μπροστά με 17 πόντους διαφορά (38-21). Από το σημείο αυτό και πέρα όμως η Μπάγερν έδειξε να βρίσκει βηματισμό και αντίδραση. Έκλεισε το ημίχρονο μειώνοντας τη διαφορά στους 11 (49-58) και στο δεύτερο μέρος ανέλαβε τα ηνία μειώνοντας συνέχεια τη διαφορά. Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου έγινε η προσπέραση από τους Βαυαρούς και από τότε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Το σκορ έφτασε στο 87-80 με 4′ να απομένουν και εκεί που οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να παραπατούν και να μην αντέχουν, έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια. Μείωσαν σε 87-84 με βολές των Γκόρντιτς και Μπιτάτζε, αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Γκόρντιτς με 1′ και 27» να απομένουν ήταν καταδικαστικό. Το σκορ με τις βολές του Μπαρτέλ και το καλάθι του Νέντοβιτς έγινε σε μιά φάση 92-84.

Τελικά οι Βαυαροί με ένα εκπληκτικό επί μέρους 28-18 πήραν τη νίκη με 93-88, κλείνοντας το πρώτο μισό της σεζόν στην 8άδα της βαθμολογία (6οι) με ρεκόρ 8-7 με τους Βόσνιους από την άλλη να ηττώνται για 12η φορά σε 15 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 24-28, 27-21, 28-18