Χίμκι – Φενέρμπαχτσε 84-78

Η Χίμκι επικράτησε με 84-78 της Φενέρμπαχτσε στην παράταση ( 72-72 κ.α.) και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα μετά από 12 σερί νίκες!

Μία τρομερή Χίμκι, η οποία παρατάχθηκε και πάλι χωρίς το Αλεξέι Σβεντ, κατάφερε να κερδίσει την Φενέρμπαχτσε στην παράταση με 84-78, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 7-10. Δεύτερη ήττα της σεζόν για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που παραμένει πάντως στην κορυφή με ρεκόρ 15-2.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Φενέρ τελειώνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 10 (13-23). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρίσκοντας σημαντικά καλάθια από τους Μποστ και Γκριν, με την τούρκικη ομάδα να προηγείται με τρεις στη λήξη (38-41).

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του Ομπράντοβιτς έδειξαν να ξεφεύγουν στο σκορ, προηγούμενοι με 40-47, ωστόσο η ρωσική ομάδα μείωσε εκ νέου τη διαφορά και μάλιστα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 3 (57-54).

Η Χίμκι κατάφερνε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα της στην 4η περίοδο, ωστόσο η Φενέρ βρήκε λύσεις από τους Ντατόμε και Μαχμούτογλου, παραμένοντας κοντά στο σκορ. Ο Νίκολα Μέλι, 1,4 δευτερόλεπτα πριν τη λύση θα μπορούσε να δώσει το παιχνίδι στην ομάδα ωστόσο ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και αφού προηγήθηκαν με 6 (80-74) δύο λεπτά πριν το τέλος, διατήρησαν το προβάδισμα, φτάνοντας σε μία μεγάλη νίκη.

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισαν οι Άντονι Γκιλ με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ,Μάρκοβιτς (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Μποστ (12 πόντοι, 5 ασίστ). Από την άλλη, οι Βέσελι (17 πόντοι, 5 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ) και Μαχμούτογλου (18 πόντοι) έκανα ότι μπορούσαν. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Σλούκα που μέτρησε 11 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72, 84-78 (παράταση)