Μακάμπι Τελ Αβίβ – Μπουντούτσνοστ 81-76

Η Μπουντούτσνοστ έβαλε δύσκολα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ για τρεις περιόδους, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τέταρτη περίοδο ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στη νίκη με 81-76.

Ζωντανές τις ελπίδες της για τα playoffs διατήρησε η Μακάμπι που επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μπουντούτσνοστ (81-76) φτάνοντας τις έξι νίκες (6-11). Στο 3-14 υποχώρησαν οι Βόσνιοι. Με 13 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα τα παίξει όλα για όλα εξαντλώντας τα περιθώρια.

Στα του αγώνα, ο Νόρις Κόουλ που επέστρεψε στο Ισραήλ ως αντίπαλος της Μακάμπι έφτασε τους 25 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Εξ’ αρχής ο Αμερικανός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έδωσε προβάδισμα στην Μπουντούτσνοστ (0-6), με τους Κλαρκ – Μπάροβιτς να βοηθούν έγινε το 8-18 δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ο Μπλακ μείωσε στο δεκάλεπτο (12-18).

Οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και βρίσκονταν συνέχεια πίσω στο σκορ μέχρι το σημείο που ο Ουίλμπεκιν ισοφάρισε (32-32, 19′), όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-34.

Ο Ο’ Μπράιαντ έκανε το 41-41, αλλά η Μπουντούτσνοστ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Σφαιρόπουλο να ψάχνει λύσεις. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Βόσνιους μπροστά για ένα πόντο (59-60, 30′). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε πολύ ένταση, νεύρα και δυνατές «μάχες». Οι γηπεδούχοι βρήκαν την αντίδραση που έψαχναν σε όλο το ματς οι Ο’ Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν «συνδέθηκαν» με το καλάθι και η ομάδα του λαού με επιμέρους σκορ 10-2 (79-70, 38′), η Μακάμπι πήρε μια δύσκολη νίκη (81-76) που της επιτρέπει να ελπίζει.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76