Γκραν Κανάρια – Φενερμπαχτσέ 64-82

Κέρδισε με 82-64 τη Γκραν Κανάρια στην Ισπανία με κορυφαίο τον Κάλινιτς

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα από τα Κανάρια Νησιά κερδίζοντας με 82-64  τη Γκραν Κανάρια επέστρεψε στις νίκες και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, καθώς οι γηπεδούχοι με τον Τιλί κρατούσαν την επαφή. Στο ημίχρονο οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 32-44, ενώ η Γκραν κανάρια μείωσε σε 51-56 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Εκεί η Φενέρ ανέβασε στροφές, πίεσε στην άμυνά της, έβγαλε ωραίες φάσεις με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Κάλινιτς να αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, αλλά και τον Σλούκα να οργανώνει υποδειγματικά άρχισε να απομακρύνεται,.

Ετσι στο 36’ προηγήθηκε με 18 πόντους διαφορά (60-78) και έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 64-82.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82