Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 88-90

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο,  οι Ιταλοί επικράτησαν της Χίμκι με 90-88 σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Παρότι έχανε με 14 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε στη Μόσχα  με 90-88 της Χίμκι και πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την έκτη θέση της κατάταξης. Οι Ιταλοί ήταν εκπληκτικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 33-11 κατέκτησαν και αυτήν την νίκη σε μια ξέφρενη πορεία στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ταρζεφσκι με 15 πόντους, με τον Μίτσοφ να είναι κομβικός πετυχαίνοντας το καλάθι της νίκης.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στην Μόσχα με τις δύο ομάδες να έχουν την επίθεση στο μυαλό τους. Με τον Ταρζέφσκι πρωταγωνιστή, με τον Σβεντ να πατάει παρκέ ξανά και το δεκάλεπτο να λήγει στο 25-20. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία, ο Ρώσος σταρ παρέμεινε ενεργός στο σκορ και η διαφορά έφτασε στους 9 (39-30). Ο Τόμας μόνιμη απειλή για τους Ιταλούς με την Χίμκι να προηγείται 50-39 με το ημίχρονο να κλείνει στο 54-45.

Οι επιθέσεις είχαν πάρει φωτια, ο Σβεντ συνέχισε να θυμίζει τον παίκτη που θαυμάσαμε όλη τη χρονιά και το ματς έφτασε στο 65-51. Μέσω του Μάικ Τζέιμς οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν (69-61), με τον Μαρκοβιτς να κάνει το 71-61. Η Αρμάνι Μιλάνο έτρεξε ένα επιμέρους 12-1 στην τέταρτη περίοδο και προσπέρασε με 5 πόντους με ένα τρίποντο του Τζέρελς, με τον Κουζμίνσκας να διαμορφώνει το 76-83.

Η Χίμκι επέστρεψε, ο Σβεντ παρά την αστοχία τους πέτυχε το τρίποντο του 83-83, ο Μπρουκς με τον Τζένκινς έστειλαν το ματς στο 87-85 με 53 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο Μίτσοφ σκόραρε από τα 6,75μ με τον Σβεντ να χάνει το αμέσως επόμενο ντραιβ με την Χίμκι να αναγκάζεται σε φάουλ στον Τζέιμς για να πάει το ματς στο 87-90 από τις βολές. Το παιχνίδι κατέληξε στους Ιταλούς, οι οποίοι παραμένουν φαβορί για την έκτη θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 54-45, 73-65, 88-90