Δεν είναι φόβητρο πια το ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός έχει ήδη ηττηθεί 4 φορές στην έδρα του, δείχνοντας πως έχει τεράστιο πρόβλημα στο αμυντικό του κομμάτι.

Μία ακόμα ήττα για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, με την ΤΣΣΚΑ να δείχνει την ανωτερότητά της στην τέταρτη περίοδο και μάλιστα να ξεφεύγει στο σκορ και να επικρατεί με 97-79! Το θέμα για τους Ερυθρόλευκους ήταν πως δεν είναι η πρώτη φορά που βρίσκονται σε αυτήν την θέση μπροστά στο κοινό τους.

Παράλληλα το φαληρικό κλειστό φαίνεται πλέον κάπως… αφιλόξενο, με τον κόσμο να το έχει γεμίσει μονάχα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι είναι ήρεμο το ΣΕΦ, αφού όσοι είναι στο κλειστό, δημιουργούν εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Αυτό λοιπόν ήταν το τέταρτο ματς που χάνει ο Ολυμπιακός στην έδρα του μετά από 12 παιχνίδια! Οι Πειραιώτες μάλιστα χάνουν για δεύτερο συνεχόμενο ματς στο ΣΕΦ εκτός πλέι οφ (μέχρι και Top16), κάτι που έχει να συμβεί από την σεζόν 2016-17 όταν και έχασε από από Γαλατάσαραϊ (71-80) και Ρεάλ Μαδρίτης (73-79) αντίστοιχα.

Μάλιστα σε αυτά τα 12 ματς που έχει παίξει φέτος ο Ολυμπιακός μπροστά στο κοινό του, έχει και μία παράταση με την Μπασκόνια και παράλληλα βλέπει τις διαφορές να μην είναι και πιο πειστικές.  Το συγκρότημα του Μπλατ έχει πάρει τέσσερα παιχνίδια με μονοψήφιο αριθμό πόντων, με το πιο εύκολο ματς να είναι αυτό απέναντι στην Μπουντούτσνοστ όταν και νίκησε με 92-70. Οσο για τις ήττες; Μόνο από την Φενέρμπαχτσε έχασε στις λεπτομέρειες και συνολικά χάνει με 15 πόντους παθητικό μέσο όρο!

Συνολικά έχει πετύχει 978 πόντους κα έχει δεχτεί 945 σε αυτά τα 12 παιχνίδια, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 81,5 πόντους μέσο όρο στο Φάληρο και οι αντίπαλοί του να πετυχαίνουν 78,75 δείγμα του πόσο κακός είναι την φετινή αγωνιστική περίοδο εντός έδρας..