Γκραν Κανάρια – Νταρουσάφακα 84-64

Με τον Μάρκους Έρικσον σε πολύ καλή μέρα, η Γκραν Κανάρια επιβλήθηκε εντός έδρας της Νταρουσάφακα με 84-64 στο ματς που έριξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η Γκραν Κανάρια υποδέχθηκε στην Herbalife Gran Canaria Arena την ουραγό της Λίγκας Νταρουσάφακα, με τους Τούρκους να ξεκινούν δυνατά και να κλείνουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 3 πόντων (18-15). Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 37-30!

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν στο παρκέ οι Τούρκοι και οι Νησιώτες με σταθερά καλή απόδοση άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το τελικό +20 (84-64) να είναι απόλυτα αντιπροσωπευτικό της εικόνας της αναμέτρησης στα Κανάρια Νησιά.

Στο 7-19 βρίσκεται πλέον η ισπανική ομάδα την ώρα που η Νταρουσάφακα παραπαίει στο 3-23.