Άλμπα Βερολίνου- Μιλάνο 78-81

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με 81-78, σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague και συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τον Έτορε Μεσίνα στον πάγκο της.

Η ήττα της πρεμιέρας από την Μπάγερν φαίνεται να πείσμωσε την Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα που μετράει πλέον τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Euroleague.

Τελευταίο της «θύμα» η Άλμπα Βερολίνου, την οποία νίκησε 81-78, έχοντας ως ηγέτες τους Λουίς Σκόλα (14 π.,3 ασ.) και Νεμάνια Νέντοβιτς (12 π.), με τον Σέρβο να επιστρέφει στα παρκέ έπειτα από πολύμηνη απουσία.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε το ποσοστό στα τρίποντα (12/27) που έφτασε στο 44%. Πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες στο τέλος, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Ψύχραιμος στο τέλος ο Σέρχι Ροντρίγκεθ που σφράγισε τη νίκη με συνεχόμενες ελεύθερες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Το ματς

Η Αρμάνι προηγήθηκε 5-0, αλλά η Άλμπα με 4/7 τρίποντα στην εκκίνηση, προηγήθηκε 12-11. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 18-17 υπέρ των γηπεδούχων που αν και εύστοχοι από την περιφέρεια, δυσκολεύονταν στα δίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό από άποψη ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για 4 ολόκληρα λεπτά. Ο Κάβανο με τρίποντο έκανε το 26-19 για την Άλμπα στο 17′, με τους Γερμανούς να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (33-26). Αξίζει να τονιστεί ότι στο διάστημα αυτό οι Γερμανοί μετρούσαν 3/14 δίποντα και 7/19 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Λουίς Σκόλα μείωσαν σε 43-42, με τον Αργεντινό να φτάνει σε εκείνο το σημείο σε διψήφιο αριθμό πόντων. Στο 49-44 ακολούθησε ένα σερί 1-9 και οι Μιλανέζοι με τρίποντο του Νέντοβιτς πήγαν προηγούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 50-57 και 59-66. Ο Σέρχι πήγε στο +6 την ομάδα του Μεσίνα (69-75), αλλά η Άλμπα είχε σφυγμό. Μείωσε σε 73-75 και έκανε το ματς θρίλερ. Ο «Τσάτσο» όμως ήταν ψύχραιμος και ευστόχησε σε όλες τις κρίσιμες βολές, χαρίζοντας το «διπλό» στην ομάδα του που συνεχίζει απτόητη την πορεία της.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81